Yeni yıl kararlarım hep daha fazla hareket etmeyi istemekle başlar. Daha fazla yürüyüş ve daha fazla keşf, de buna ekleyince değmeyin keyfime! Yeni yıl için size de yürüyüş rotaları çizdik. Her bir noktada yeni bir mutfağı denemeyi de ihmal etmeyin istedik.

Surplus

Surplus

EMİNÖNÜ – SULTANAHMET ROTASI
Eminönü ve çevresinde gezilecek ve görülecek çok fazla yer var; bu da çok fazla yürüyüş anlamına geliyor. Önceden uyaralım; en rahat ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. Bölgede sizi yoldan çıkaracak birçok nokta bulunuyor. Vitrinlerden şerbetli tatlılar sizi çağırabilir. “Şu masada bir çay ya da Türk kahvesi keyfi yapayım” cümlesini de çok fazla kurabilirsiniz.
Brew Coffee Works yeşil çay çeşitleri ve özellikle espresso’su ile hayli iddialı! Mekân baştan çıkarıcı bir sokakta yer alıyor zira hemen karşısında Ali Muhiddin Hacı Bekir tatlıcısı var. Ali Muhiddin Hacı Bekir, Louvre’daki tablolara dahi konu olmuş, 1777’den beri Osmanlı Sarayı’nda kabul görmüş bilinen en eski lokum üstadıdır. Alışveriş yapmayı düşünmeseniz de dayanamayıp içeri girdiğinizde, gözünüz kamaşır ve bonkör çalışanları tatmanız için sizi lokum yağmuruna tutar.
Gelelim Hafız Mustafa’ya. Vitrinindeki rengârenk lezzetleri, aşuresi ve ayva tatlısının yanı sıra ince belli bardaklarda servis ettiği Türk çayını denemeden bölgeden geçmek güçlü bir irade ister. 1864 yılından beri aynı yerde (Hamidiye Sokak) hizmet veren mekânın kurucularından Hafız Mustafa tarihimizde ilk poğaçayı yapan kişi olarak da anılıyor.
Hamidiye Sokak’tan çıkıp, yukarıya doğru yürüdüğünüzde sanatla iç içe geçmiş Eski İstanbul’la karşılaşırsınız. Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Gülhane Parkı… Hepsi de aynı üçgenin içinde yer alır. Defalarca dünyanın en iyi müzelerinden biri olarak seçilen Arkeoloji Müzesi’nin bahçesi de en az yapının kendisi ve içi kadar görkemlidir. Bahçesindeki kafeteryanın Gülhane Parkı manzarası bir yana servis ettiği çay ve poğaçanın lezzeti de herkesin malûmu. Parkın içindeki Setüstü Çay Bahçesi ise umduğunuzdan çok daha iyi bir alternatif. Kendinizi şehrin çok dışında hissedeceğinizi garanti ederiz.
Eski İstanbul’un keyfini çıkarmanın bir diğer seçeneği ise benzersiz bir Ayasofya manzarasıyla Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet. Beş yıldızlı bir otel olmasına rağmen rahatlık ön planda! Atıştırmalıklar menüsünden hamburger ve falafel muhakkak denemeniz gereken lezzetlerinden… Buraya kadar gelmişken eski hipodromun etrafında bir tur atıp, saray yolundan yürümeyi de sakın unutmayın.
Kebap ve döner fanları buraya! Eminönü bölgesi bunun için biçilmiş kaftan. Ee tabii ki yaktığınız kalorileri geri almanız da gerekiyor. Zamanında Mike Tyson, Muhammad Ali, Kennedy gibi isimlerin ziyaret ettiği, ufak ve orijinal dükkânıyla Konyalı’da pide arası döner kaçınılmaz. Türk mutfağını çağdaşlaştıran menüsü ve manzarasıyla Surplus da bölgedeki favorilerimizden.

1 2