Harbiye’ye yeni bir soluk kazandıran Eden İstanbul, Anadolu ve Akdeniz mutfaklarını birleştiren yemekleri ve eğlenceli kokteylleriyle dikkat çekiyor.  

eden-g

Aliye Turagay’ın adını İstanbul’un yeme içme sahnesini yakından takip edenler mutlaka duymuştur. Bird, Flamingo ve Fenix gibi kendi dönemlerinin en popüler ve beğenilen mekânlarının başını çeken bu yerlerin hepsi, ünlü işletmeci Aliye Turagay’ın öncülüğünde hayata “merhaba” demişti. Turagay, şimdi Eden İstanbul ile özgeçmişindeki mekânların başarısını aratmayan bir klasik yaratma peşinde. Eden İstanbul farklı öğün konsepti ve dekorasyonundan hizmetine kadar rock’n roll olarak tabir ettikleri duruşuyla, İstanbul’un en ilgi çeken mekânlarından biri olacağa benziyor.
Yemeğe gelecek olursak… Eden İstanbul, Akdeniz mutfağının klasik yemeklerini yerel Türk mutfağıyla birleştiriyor. Öğle ve akşam olarak ikiye ayrılan menüde; zeytinyağlı enginar, kabak mücver, ciğer tava, trüflü nohut püresi üzerinde servis edilen tütsülenmiş ahtapot gibi hem yerel hem de dünyada çok sevilen lezzetler bir araya geliyor. Üstelik bunlar daha başlangıçlar! Ana yemeklerde karşımıza çıkan Yunan usulü tavuk souvlaki, etli yaprak sarma, özel soslu çıtır karides ve nohut, menüde yer alan lezzetlerden sadece bir kaçı. Özel kokteyl menüsüyle akşam yemeği sonrasında sevdikleriyle keyifli vakit geçirmek isteyenlere de hitap eden mekânın klasik ve şık dekorasyonu Autoban’a ait. Pirinç, ahşap ve mermer ağırlıklı tasarımıyla dikkat çeken mekân, kapalı alanları bitkilerle yeşillendirerek adına yakışır bir şekilde “Eden” yani “cennet bahçesi” kavramına gönderme yapmayı da başarmış.

NE YENİR? Anadolu’dan kopup gelen etli yaprak sarma (14 TL), enginar salatası (25 TL), ızgara ton steak (35 TL), ızgara levrek (39 TL), yer elması çorbası (10 TL) mekânın denenmesi gereken lezzetlerinden. Doğal ve sağlıklı bir tatlı tercih etmek isterseniz meyveli pavlovayı (17 TL) tavsiye ederiz. Ayrıca, Eden İstanbul’un kokteyl menüsünde Garden of Eden, Bidi-Bidi, Booty Call, Selfie Spiritz ve Macho-Picho gibi eğlenceli isimlere sahip lezzetli kokteylleri (hepsi 30 TL) görebilirsiniz. Eden İstanbul’da akşam veya öğle yemeği kişi başı ortalama 75-80 TL arası.

Harbiye Mah. Asker Ocağı Cad. No: 1 Harbiye, Şişli
0212 343 7878
11.00 – 03.00