1920’li yıllarda İstanbul’un eğlence sektörünü tamamıyla değiştiren bir mekân açılmıştı. Aradan yıllar geçti, o mekânda tarih yeniden canlandı.

 

FOTOĞRAFLAR: ERHAN TARLIĞ

Güney Afrikalı ünlü şef Mike Norman ve İstanbul gece hayatını global standartlara yükselten Sasha Khan, 10 yıl önce Beyoğlu’nda 360’la başladıkları yolculuğu, bugün yeni bir noktaya getiriyor. Beyoğlu’nda 20’nci yüzyıl gastronomi ve eğlence hayatının belki de en önemli simgesi olan “Rejans”ın ruhunu, 1924 İstanbul ile tekrar canlandırarak, semte olan vefalarını gösteriyorlar. Bugün, 360 Entertainment Group kapsamında 1924 İstanbul da dâhil beş restoran bulunuyor. “1924 bizim için çok farklı bir proje. Geçtiğimiz bir yıl boyunca üzerinde çalıştık. Doğu Avrupa ülkeleri ve tabii ki Rusya’ya seyahatler yaptık. Tarihini keşfettikçe daha da etkilendiğimiz mekânın ruhunu, klasik tabakları ve reçetelerini koruyarak biraz güncelledik. Gerçeğine uygun olarak İstanbul ve Doğu Avrupa’dan Faberge yumurtaları, yemek takımları ve şamdanlar topladık. Hepsi bir uyum içerisinde ama dikkatli bakarsanız bir çatalımız diğeriyle takım değil, hepsi orijinal malzemelerden oluşuyor” diyor Mike Norman.

Rejans’ın eski yerinde açılan ve tarihi değerlerin altının çizildiği mekânda, Rus aristokratların Paris ve İstanbul ekseninde yarattıkları mutfak anlayışına tamamen sadık kalınmış. Rusya’dan Polonya ve Avusturya’ya uzanan klasik lezzetler, araştırma ve yolculuklar sonucunda aslına sadık kalınarak yeniden hayata geçirilmiş. Rejans’ın 2011’de kapanmasından sonra, aşina oldukları bu mekânda 1924 İstanbul ile karşılaşan müşterilerin Mike ve Sasha’ya söyledikleri şey aynı: “Burası bizim restoranımız değil, sizin restoranınız. İyi bakın.”

Kapısından girer girmez bir zaman yolculuğu yaşayacağınız restoran, kendini asla “fine dining” olarak tanımlamıyor. Bistro olarak nitelendirilen mekâna rezervasyonsuz gelirseniz barda ağırlanıp, ilk açılan masaya alınıyorsunuz. Ve evet, geçmişin aksine mekânda artık kıyafet zorunluluğu bulunmuyor.

1 2