Semtte kısa bir süre önce açılan Dizzy Brasserie & Bar dünya mutfağından seçkin lezzetlerin yanı sıra ödüllü kokteylleriyle de dikkat çekiyor.

dk1

İstanbul’un mahalle kültürünü koruyan ender semtlerinden biri olan Yeniköy’de açılan Dizzy Brasserie & Bar, mevkii, atmosferi, kokteylleri ve yemekleriyle benzerlerinden ayrılıyor. Benzerlerinden derken Yeniköy’de türünün tek örneği olduğunu söyleyebiliriz. Sait Halim Paşa Yalısı’nın karşısında yer alan mekân, hem bar hem brasserie hem de “fine dining” diye nitelendirebileceğimiz lezzetleriyle isterseniz tüm gün vakit geçirebileceğiniz bir yer. Siyahın ön plana çıktığı mekân, kapalı alanına (40 kişilik) bakıldığında küçük görünse de her ayrıntıda müşterinin rahatı düşünülmüş. 10 kişilik VIP oturma alanında da bahçesinde de (70 kişilik/hafta sonları) bu anlayışın izlerini görmek mümkün. Mekânın sahibi Yasin Çetin de Dizzy Brasserie & Bar’ın şık olduğu kadar rahat bir yer olması amacıyla yola çıktıklarını belirtiyor. Çetin, uzun yıllar Zuma, Robert de Niro’nun ortağı olduğu Nobu Yalıkavak ve Morini Restaurant gibi mekânlarda bar yöneticisi olarak deneyim kazanmış. Kokteyller konusundaki becerisi şapka çıkartılacak cinsten. Salatalık, elma, zencefil şurubu ve votkayla yapılan Dizzy Ginger sanki yaz için özel olarak yaratılmış. 10 farklı kokteyl çeşidinin bulunduğu mekânda bu konuda dikkat çeken isimlerden biri de miksolojist Emre Aydın. Onun da çoğu World Class (Uluslararası Barmen Şampiyonası) ödüllü kokteyllerin yaratılmasındaki katkısı yadsınamaz. Kokteyllerin mekâna has ve orijinal olmasının dışında dikkat çekici bir başka nokta ise “istasyona girmeyen” diye adlandırılan en kaliteli alkollü içeceklerin kullanılması.
Dizzy Brasserie & Bar’ın mutfağına da ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Mekânın mutfağı Abra Cadabra, Kaset Restaurant ve MSA’da çalışmış Tariq James’e emanet. 2006 yılında füzyon mutfak ödülü alan James, baharat ve soslarıyla çok özel lezzetlere imza atıyor. Zengin menüsüyle de dikkat çeken Dizzy Brasserie & Bar, James’in kökeni (Pakistanlı) gereği Asya mutfağına yakın duruyor. James yemeklerde ve tatlılarda tamamıyla kendi hazırladığı sosları kullanıyor. Hiçbir hazır sos mekânın kapısından içeri adım atamıyor. Sunumu, malzeme kalitesi ve fiyatlarıyla “fine dining” tarzına yakınlığıyla dikkat çeken mekânda, serpme kahvaltıdan dünya mutfağından örneklere kadar pek çok lezzet sizi bekliyor. Öte yandan ileride salı ve çarşamba günlerinin yanı sıra hafta sonları DJ performansı ve sürpriz partiler yapılması da planlanıyor, bizden söylemesi. Özetle Yeniköy’ün güzellikleri içerisinde keyifli gün geçirmek isterseniz Dizzy Brasserie & Bar sizin için iyi bir alternatif olabilir. Burada günün her saatinde size hitap eden bir şey bulabilirsiniz.

NE YENİR? Yolunuz buraya düşürse yemeğe prawn scampi (55 TL) ile başlayabilirsiniz. Bu noktada portakallı domates çorbası da (14 TL) iyi bir seçim olabilir. Ana yemeklerde pizzadan wrap’lere, fajita’lardan burger’lere pek çok seçenek sizi bekliyor. Seçim yapmakta zorlanırsanız pizza Calzones ( 45 TL), Dizzy Mexican burger (180 gr et/29 TL), teriyaki soslu somon (37 TL) ve etli fajita’yı (220 gr bonfile/40 TL) denemenizi tavsiye ederiz. Kokteyllerden Dizzy ginger (38 TL) ve James scarf da (38 TL) yaz günleri için ideal.

Yeniköy, Fırın Sok. 2 A, Sarıyer
0212 223 3034
Hafta içi: 09.00-01.00
Hafta sonu: 09.00-03.00