Şehrin yeme – içme dünyasının tanıdık simaları, bu kez Yeniköy’de bir et lokantasında karşımıza çıktı. Bize de gidip keşfetmek düştü. 

Fotoğraflar: Erhan Tarlığ

Hem dünyada hem de Türkiye’de steakhouse kavramına, et, pişirme teknikleri ve sunum anlamında birçok yenilik getiren Nusr-Et’in de kurucusu ve ortağı olan, yine Bosna mutfağının başarılı temsilcisi Bosnjak ile İstanbullular’ın damağına tat katan Mithat Erdem’in Yeniköy’deki steak house konsepti Meat Co House, ismini kendisinin takma adı “Mitko”dan almış.
Tasarım ve dekorasyonu ile rahat ve keyifli bir steak house olan Meat Co House’u et üzerindeki uzmanlığı, seçiciliği ve spesiyalleri üzerinden anlatmak en iyisi. Asado dana kaburga, kuru ve taze baharat karışımı ile ovalandıktan sonra altı saat fırında pişiriliyor. Carpaccio ise servisten hemen önce, taze etle hazırlanıp masaya geliyor. Alıştığımız roka ve parmesan sunumuna, parmesan çıtırları ile farklı bir boyut katılan mekânda, yeşillikler de ete sarılı şeklide servis ediliyor.

meat-co-g

NE YENİR? Dry aged, yani özel ısı ve ortamda kuru şekilde dinlendirilen antrikot, patates cipsi ve mantarlı, kremalı ıspanakla servis ediliyor. Burgerleri ise 180 g dinlendirilmiş antrikottan çekilen kıyması ile benzerlerinden ayrılıyor; yanında Boşnak kuru eti, çedar peyniri ve karamelize soğanla sunuluyor. Yine dana antrikottan kendi hazırladıkları tütsülenmiş etleri de muhakkak tadılmalı. Mekânın kasap