Sirkeci’deki restoranıyla küçük mekânlaarda da “haute cuisine” diye tanımladığımız üst segment yaratıcı yemekler sunulabileceğini kanıtlayan Can Oba, yine bir ilkle karşımızda: Can Oba Kanyon… Bu ay New York’ta düzenlenen Dünya Kalite Zirvesi’nde ilk defa şef olarak ödül alan Oba, yeni mekânda sadece alakart tatlı sunuyor. 

can-oba-g

Kanyon Can Oba’nın kapısından içeri girer girmez harika bir koku karşılıyor bizi. Koku şefin yeni tatlısında kullanacağı süzme yoğurtlu keklerden geliyor. Türkiye’nin ilk “alakart tatlı restoranı”nı açan Oba, yapılmamışı yapmayı seviyor. Şef, Kanyon’daki restoranını Türk gastronomisinde “tatlılar” için yeni bir başlangıç olarak tanımlıyor. Hem kapalı hem de açık oturma alanı olan mekân şık olduğu kadar konforlu da. Mekânın diğer öne çıkan özelliği ise “tatlı & köpüklü” konsepti ile tatlı keyfinin çok daha yukarılara taşınması. Genelde tatlı menülerinin aynılaşmasından şikâyet eden Can Oba, Türk mutfağında şeflerin yeni ve özgün tatlılarla mutfak severin karşısına çıkması gerektiğinin altını çiziyor. Coğrafya itibari ile dünyada gastronomi açısından bir terslik olduğunu belirten Oba, Arap Yarımadası ve sıcak memleketlerde ağır yemekler ve şerbetler, kuzeyde ise soğuğa rağmen hafif bir beslenme olduğunu söylüyor. Oba Türkiye’nin de kuzey kuşağında yer aldığını, ancak buna rağmen gerektiğinden ağır beslendiğimizi de sözlerine ekliyor. Bu yüzden tatlılarında kalori ve besin değerlerine çok dikkat ediyor. Bu da onu tatlılarında meyve şekeri gibi doğal şekerler kullanmaya yönlendirmiş. Mümkün olduğunca ağır, şerbetli tatlıları menüye almıyor.

NE YENİR? Menüden de birkaç ipucu verelim: Kırılmış Dondurma’nın bir ilk olduğunu söyleyebiliriz. Dondurma farklı bir şekilde kırılacak yapıda hazırlanıyor. Özel bir sos ile servis ediliyor. Nar, Hindistancevizi ve yoğurt dondurmasını, şeftali dondurması izleyecek. Tekniği, dokusu itibari ile yoğun aromalı, farklı dondurmalar başlı başına bir trend yaratacak gibi. Yoğurt dondurmasını, süzme yoğurtlu kek ve güçlü bir limon sos ile servis ediyor. Müdavimlerinin Sirkeci Can Oba’dan hatırlayacağı peynir pastasının Kanyon’da da olacağını müjdeleyelim. Yakında şeftali pizzası ve hardallı incir dondurmasının menüde yer alacağı da ipuçları arasında. Menüdeki favorilerimizden biri de greyfurt tiramisu. Kahve içermeyen tatlıda taze greyfurt suyu kullanılıyor. Bir diğeri ise ananas ravioli. Bu, çok ince ananas dilimleri arasında servis edilen oldukça hoş ve hafif bir tatlı… İki kişi tatlı ve kahve keyfi için ödemeniz gereken ortalama ücret ise 55 – 65 TL.

Büyükdere Cad. No: 185 Kanyon Alışveriş Merkezi-Giriş Katı, Şişli
10.00 – 22.00