Aplikasyonu yükle, kulaklıklarını tak, Topkapı Sarayı’nın kapısından gir. sonrası büyülü bir dünya… Fatih Sultan Mehmet’in, bir cariyenin ve saray mimarının hikâyeleri eşliğinde bambaşka bir Topkapı Sarayı turu sizi bekliyor.

tss2

Image 1 of 4

SoUL (Sounds of Urban Life) İstanbul fikri nasıl ortaya çıktı?

New York’ta strateji danışmanı olarak çalıştığım dönemde dünyanın çeşitli şehirlerine çok sık seyahat ediyordum. Vaktim hep kısıtlı olduğu için gittiğim yerlerde, şehirlerin dokularını tam anlamıyla kavrayamadan geri döndüğümü hissediyordum. Çok da meraklı bir insanım. Seyahatlerimde aradığım şeyi bulamayınca kendime, “Acaba oradaki kültürü bana anlatan, insanların duygularını yansıtan, nereden geldiklerini aktaran bir şey yaratılabilir mi?” diye sordum. Bunun sonucunda da “SoUL İstanbul” fikri ortaya çıktı. Bir buçuk yıl önce de International Film Factory olarak SoUL İstanbul ile beraber uygulama sektörüne girmeye karar verdik.

Bir turist SoUL İstanbul’da neler buluyor?

SoUL İstanbul’da öncelikle bir bakış açısı bulacak çünkü her şey özenle tasarlanmış. Uygulamada nereye gidilir, nerede yenir-içilir, nereden alışveriş yapılır, nereleri görülmeli gibi soruların cevapları var. Fakat aplikasyonun asıl ilginç kısmı sinematik yürüyüşler. Bu yürüyüşler kapsamında, beş farklı bölgede yapılabilecek bütün aktiviteleri anlatıyoruz. Yerel bir perspektif sunuyoruz. Biz Mikla’yı da, Kapalı Çarşı’nın girişindeki Şahin Usta’nın dönercisini de tavsiye ediyoruz. Örneğin Kapalı Çarşı’daki sinematik yürüyüş, Mehmet Usta’nın gramofon dükkânıyla sonlanıyor. İstanbul’da sınırlı zamanınız varsa, nereleri gördüğünüz zaman en fazla deneyimi yaşamış olursunuz sorusundan yola çıkarak “SoUL İstanbul”u tasarladık.