Raffles, bir yeniliğe daha imza atarak dünyadaki ilk Raffles Patissere’yi İstanbul’da açtı.

raffles 2

Her geçen gün iddialı global markalar kervanına bir yenisi daha ekleniyor ya da yerli bir pasta şefinin daha yeni bir mekân açtığını duyuyoruz. Yeni açılan birbirinden çekici kafe, fırın ve pastanelerle şehirde beş çayı artık çok daha farklı yaşanır oldu. Dünya mutfağından benimseyip sevdiğimiz pastacılık ürünleri ve tatlıları ile 2016 yılı, Türk ve yabancı pasta şeflerinin ve ünlü markaların şehirdeki şovu ile geçecek gibi görünüyor. 128 yıllık bir geçmişe sahip olan marka, İstanbul’a beraberinde Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın Arola restoranını da getirmişti. Yakın zamana kadar Ali Ronay’ın baş şefi olduğu Rocca ve Singapur’daki ilk otelin kuruluşuyla birlikte açılan efsanevi Long Bar da bize keyifli alternatifler sunmuştu.

Raffles Patisserie’nin mutfağı ise ünlü pasta şefi Şule Gündoğan yönetiminde. Gündoğan, daha önce ABD’nin ilk 10 pastane şefinin arasında yer alan Donald Wressell’in öğrencisiydi ve uzun yıllar Fransız şef Jean Yves Decharme ile birlikte çalışmıştı. İstanbul’u “Zaman sız bir şehir” olarak tanımlayan şef, Raffles’daki bu pastanede de klasik ve zamansız lezzetler sunacağını söylüyor. Mekânın bir mücevher kutusunu anımsatan tasarımı, Zorlu Center’daki tatlı kaçamaklar için iyi bir alternatif!

NE YENİR?

Bir yandan pancarlı veya adaçaylı makaron gibi yenilikçi lezzetler diğer tarafta unsuz pastalar, karabiberli, misket limonlu, lavantalı çikolata serisi ile orijinal ürünler bizi bekliyor. Ev yapımı ekmekler, pastalar, iştah açıcı kekler, dondurmalar ve yerel tatlıların pek çok çeşidini burada bulabilirsiniz. Menüde dikkatimizi en çok çeken lezzet ise şefin pastası ya da Şule’nin Pastası olarak da bilinen lezzet. Kesinlikle denenmeye değer. Raffles Patisserie’de evlilik yıldönümleri ve doğum günleri gibi kutlamalar için kişiye özel pasta siparişleri de verebiliyorsunuz. Dediğim gibi şehirde makaron ve çikolata savaşları kızıştıkça bu savaş aslında biz İstanbullular’ın işine yarıyor.

YAZI: BURÇE TATAR