Şefler artık dünyada daha erişebilir konseptli mutfaklar yaratmanın peşinde. Trendin İstanbul’daki örneği için Moda’daydık.

FOTOĞRAFLAR: ERHAN TARLIĞ

Dünyaya baktığımızda özellikle Paris’te, her geçen gün fine-dining konusunda uzmanlaşan bir şefin, daha rahat ve daha erişilebilir konseptlerle misafirleriyle daha sıcak ilişkiler kurmanın peşinde olduğunu görüyoruz. İyi yemek gitgide daha erişilebilir oluyor. Kariyerinde belli bir noktaya ulaşan şefler, yine en iyi teknik, sos, et ve malzeme kullanarak yaptıkları lezzetleri, daha büyük porsiyonlarda, sokak yemeği konseptiyle sunarak mutlu olmayı seçiyor.

Dünyada L’Astrance, İstanbul’da Nicole gibi en iyi restoranlarda kazandıkları itibarı, günümüzün daha rahat ve erişilebilir mutfak anlayışıyla birleştiren şeflerden Kaan Sakarya ve Derin Arıbaş da Basta ile “tamam” diyor. Sakarya, konu hakkındaki duygularını “Genel olarak yalın yeme-içme deneyimini daha çok seviyorum. İspanya’da Arzak’a değil, Etxebarri’ye gitmeyi tercih ederim. Basit, yalın ve tabakta gerçek bir lezzet patlaması yaşanıyor” diye anlatıyor. İtalyanca bir kelime olan Basta, özellikle Fransızlar’ın mutfakta “tamamdır, oldu” anlamında kullandığı bir terim. Şef Sakarya ve Arıbaş, bu konsepti seçme sebeplerini “Bir şeyin pratik ama yine de olması gerektiği gibi yapılıp sunulduktan sonra hissedilen duyguyu anlatıyor” şeklinde özetliyor.

1 2