Pelin Esmer’in senaryosunu Barış Bıçakçı’yla birlikte kaleme aldığı İşe Yarar Bir Şey, 27 Ekimde vizyona giriyor. Film, İzmir’e giden bir gece treninde yolları kesişen avukat görünümlü şair Leyla’yla, oyuncu olma hayalleri kuran hemşire Canan’ın üzerinden hayatı ve ölümü sorguluyor. Esmer’le senaryo sürecini ve hayatta işe yarar bir şeyler yapmanın mümkün olup olmadığını konuştuk.

 

11’e 10 Kala ve Gözetleme Kulesi’nin senaryosu size ait. Bu kez senaryoyu Barış Bıçakçı’yla birlikte yazmışsınız. Bu ortaklık nasıl gelişti? Senaryo yazım süreciniz nasıldı?
Barış’la tanıştığımızda henüz birbirimizin kitaplarını, filmlerini bilmiyorduk. Ben onun kitaplarını okuyup, o da benim filmlerimi izledikten, birbirimizi biraz daha tanıdıktan sonra, Barış’tan birlikte bir senaryo yazma fikri geldi. ‘Şair bir kadınla ilgili birlikte bir senaryo yazmak ister misin?’ diye sordu. Beni heyecanlandıran bir cümleydi bu; bu cümleden başka da bir şey yoktu zaten, daha önceden yazılmış bir hikaye ya da roman yoktu ortada.  Biriyle birlikte ortak senaryo çalışması hiç yapmamıştım, endişelerim vardı ama denemek istedim. Uzun bir süre boyunca sık sık biraraya gelerek her şeyi birlikte yazdık. Benim için güzel ve yeni bir deneyim oldu.

Filmde yansıma ve ayna teması sıkça tekrar ediyor. Canan’ın aynaya bakmaması, Leyla’nın yansımasına olan merakı ve Yavuz’un ölmeden önce son kez aynaya bakmak istemesi gibi. Karakterlerin yansımalarıyla ilişkilerini nasıl yorumluyorsunuz?
İçinden hayat ve ölüm geçen bir filmde yansımaların olması çok doğal benim için. Ölümle hayat arasında, iç ve dış dünyamız arasında ara bölgeyi en iletken yapacak şey yansımalardı benim için.


Leyla, yolculukta karşılaştığı insanlara insancıl ve cesur bir ilgiyle yaklaşıyor. Siz bu anlamda Leyla’ya ne kadar benziyorsunuz? Yollar ve seyahatlerden ilham alır mısınız? 
Zaman zaman onun kadar meraklı ve atak olduğum oluyor ama bazen de sadece yollara bakarım. Yollara, yol üstü evlere, yoldan geçen insanlara, yoluma çıkanlara, tül perdelerin arkasındakilere…

Filmin yapım sürecinde size ilham veren yol filmleri ya da kitaplar neler?
Cortazar, Fernando Pessoa, Gülten Akın, Didem Madak, Füruğ, Oktay Rıfat ve daha pek çok yazar.

Leyla’nın işe yarar bir şey yapma tutkusunu nasıl yorumluyorsunuz? İşe yarar bir şey tanımı size ne ifade ediyor?
Sanatla uğraşan pek çok kişinin sık sık burun buruna geldiği, kendince yanıtlar bulmaya çalıştığı bir soru bana göre. Bir doktor değilsin, kalp nakli yapamıyorsun ama başka nakiller söz konusu.

Filmin yurtiçi ve yurtdışı festival yolculuğu nasıl olacak? İşe Yarar Bir Şey’i önümüzdeki aylarda neler bekliyor?
Yurtdışı gösterimleri Kasım ayında başlıyor, henüz anons edilmediği için isim vermemeyeyim ama Türkiye’de Eylül’de Adana Altın Koza Festivali’nden sonra 27 Ekim’de vizyona gireceğiz.