Sanatla iç içe olan bir oto sanayi sitesi düşünün. İnandırıcı gelmedi mi?
O zaman dünyada da benzerine az rastlanır olduğunu düşündüğümüz Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ndeki 6. Sokak’a uğrayın, gördükleriniz sizin de ilginizi çekecek.

 

Önce kulağımıza Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’yle ilgili dedikodular gelmeye başladı. “Rafi Portakal ‘contemporary’ bir galeri açıyormuş”, “Yok, yok Koç bir müze kurmaya hazırlanıyormuş”, “Yok, hayır genç bir girişimci bir ‘concept store’ (konsept dükkan) açacakmış”. Henüz bu haberlerin doğruluğu kanıtlanmasa da hal böyle olunca biz de soluğu orada aldık. Gördük ki burası zaten birçok sanatçının atölyesine ev sahipliği yapıyor. Biz de içersinden üç sanatçının atölyesini sayfalarımıza taşıdık. Duraklarımız heykeltıraş Malik Bulut, enstalasyon sanatçısı Hale Tenger ve heykeltıraş Nermin Ülker’in atölyeleriydi. Atölye ziyaretlerimiz arasında son zamanlarda sıkça metni duyduğumuz Sanayi Lokantası’na uğrayıp leziz zeytinyağlı yemekler yemeyi de ihmal etmedik.

 

haletengergal1

Image 1 of 6

HALE TENGER

Biz oradayken Hale Tenger’in atölyesinin kapısını bir otomobil tamircisi çalıyor. Alet edevat soruyor. Bu arada Tenger’in müthiş bir enstalasyona dönüşmek üzere atölyesinde bekleyen kulübenin antika kapısına yorum yapmaktan da kendini alamıyor.
Hale Tenger’in gün içerisinde belli bir rutini yok. Ancak işe başlamadan önce kahvesini içiyor, hava güzelse komşu ustalarla muhabbet ediyor. Bol ışık alması ve epoksi zeminin rengi (açık yeşil – Ral 6027) atölyesinin en sevdiği özellikleri. Çalışırken radyo dinlediğini söyleyen sanatçı 2011’den beri atölyesinin Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’nde olduğunu ve İstanbul’da oturmaya devam ettiği sürece burada kalmayı planladığını söylüyor. Bu bölgenin pozitif taraflarını soruyoruz sanatçıya ve aldığımız cevap sanatçıların bu bölgeyi tercih etme sebebini açığa kavuşturuyor: “Yeniköy’de oturuyorum, atölyeme gitmek en fazla 15 dakika sürüyor. İstanbul için bir lüks. Hem kaportacı hem de tamirci komşularım var, muhabbet de var ama kapımı kaparsam kimse rahatsız etmiyor.