Kullandığımız Fitness Trackerlar günde 10.000 adım atmamız gerektiğini söylüyor. Peki bu sayıların bir mantığı var mı?

yurumek faydalar

Japonya’yı suçlayabilirsin. UMass Amherst Üniversitesi’nden Dr. Catrine Tudor-Locke’a göre bu sayı 1960’larda Japonya’da satılan manpo-kei (tercümesi 10.000 adım) isimli adım ölçer cihazdan geliyor. Bu sayı yıllar içerisinde sabit kaldı ve araştırmalar da 10k’nın önemini teyit ettiler.

Araştırmada günde 10.000 adım atarak kan basınçlarını yükseltenler 12 hafta boyunca devam ettiklerinde tansiyonlarını düşürüyorlar ve fitness seviyesinin önemli bir belirleyicisi olan VO2 max (Maksimum Oksijen Tüketimi) ölçüleri yükseltiyorlar.

Günde 3.000 adım atan birisi için 10.000 gerçekçi olmayan bir hedef gibi görünebilir. Günde 12.000’e alışan biri için ise bu tam tersi düşük kalabilir.

Adım sayısını artırmak için Tudor-Locke hedefleri belirlemenizi tavsiye ediyor: 3 gün boyunca adımlarını ölçün, ortalamasını alın ve daha sonra sayıları en az 3.000 adım artırmaya çalış. (Kullandığın fitness trackerların adım başlangıç sayılarını istediğine göre ayarlayabilirsin.)

Alternatif olarak yürüyüşlerini zamanlayabilirsin: İngiltere’de yapılan araştırmaya göre haftada ortalama 2.5 saat yürüyen kişiler erken ölüm risklerini %11 oranında azaltabiliyorlar. Zamanları ayarlaman daha da kolay. Tek ihtiyacın eski usül bir mantıkla saat tutmak.