Dünya Superbike Şampiyonası, motogp derken motor sporları tutkunları için heyecanlı günler başladı. Sizin için motor sporları gündeminin nabzını tutmaya çalıştım. 

 

sporgal

Image 1 of 3

Sizi bilmem ama benim için motor sporları denince akan sular durur. Ne mutlu ki şu günler bizim gibi motor tutkunları için epey hareketli geçiyor. Kenan Sofuoğlu’nun da yarıştığı Dünya Superbike Şampiyonası (WSB), MotoGp motor tutkunları için gündemin ilk sıralarını işgal ediyor. Motor sezonunun açılışını ifade eden Avrasya MotoExpo ise sektördeki yeni gelişmeleri ve modelleri görmek açısından sevindiriciydi. Tabii İstanbul’da yapılan fuardaki her haber sevindirici değil, Honda’dan gelen haber bizi biraz üzdü. Ne mi oldu? İsterseniz hep birlikte motor sporlarının gündemine bir göz atalım ve bu heyecana ortak olalım.

WSB
14 yarış üzerinden koşulan Dünya Superbike Şampiyonası’nın (WSB) ilk yarışı 23 Şubat’ta Avustralya’da yapıldı. Birinci ayağını Eugene Laverty’nin, ikinci ayağını Sylvain Guintoli’nin kazandığı yarışın ikincisi 13 Nisan’da İspanya Aragon pistinde koşulacak. Aynı organizasyonda koşulan SuperSport yarışında Türk pilot Kenan Sofuoğlu kaza yaparak yarış dışı kaldı. Umarız bir sonraki yarışta şansı biraz daha yaver gider.

MOTOGP
15. kez dünyanın en hızlı motosiklet şampiyonasına katılacak olan Valentino Rossi (nam-ı diğer “il Dottore-Doktor”) Sepang’daki sezon öncesi testlerde oldukça iddialı zamanlar yaptı. Yamaha takımıyla M1’in ayarlarını tutturduklarını belirten Rossi, geçen seneki başarısızlığın üzerine ilerleyen yaşına rağmen “Biz daha ölmedik” der gibiydi. Bu yıl ilk MotoGP yarışı 23 Mart’ta Katar’daki Losail pistinde yapıldı. İkincisi 13 Nisan’da ABD’nin Americas pistinde yapılacak. Dikkat, doktor bu sene büyük heyecan vadediyor, kaçırmayın!