İlk sosyal tiyatro oyunu “Mi Minör” ile seyirci karşısına çıkan Memet Ali Alabora, aynı zamanda ilk yönetmenlik deneyimini de yaşıyor.

1

Image 1 of 10

Oldukça farklı bir tiyatro oyunu olan“Mi Minör”de hem yönetmen hem de oyuncu olarak yer alıyorsunuz. Oyunu ve rolünüzü anlatır mısınız?

Oyun, Pinima isminde, demokrasiyle yönetilen kendine özgür bir ülkede geçiyor. Ülkenin başkanını oynuyorum. İki partili döneme geçilen oyunda, her iki partinin de başkanı benim. Bir sokak piyanistinin çaldığı şarkıdaki notaların yasaklandığına tanık oluyoruz oyunda ve bu noktadan itibaren piyanist öfkesini çaldığı şarkılarla gösteriyor. Ayrıca piyanist, ülkede olup bitenleri sosyal medya ve oyunun web adresinden paylaşıyor. Oyuna girdiğiniz andan itibaren bu ülkeyi tecrübe ediyorsunuz. Seyircinin bir kısmı ayakta, bir kısmı tribünde izliyor. “Gösteriyi mi izlesem, oyunculara mı katılsam, yoksa yanımdaki adamla mı uğraşsam?” diye düşünüyorsunuz. Oyunda yapmak istediğim, izleyiciye tıpkı rock konserinde ya da mitingde olduğu gibi bir deneyim yaşatmak.