Tarabya – İstinye ekseninde 2015’te dikkat çeken yeme-içme hareketi, 2016’da da devam edecek gibi. Çünkü marinası, oteli, parkı, yürüyüş keyfi ve naif manzarası ile tarabya sahili, İstanbul’da benzersiz bir keyif sunuyor. 

sakura-g1

şte tam bu manzaraya karşı, iyi sushi ve Japon mutfağından keyifli bir menü sunan Sakura, balık ve kebap restoranlarına farklı bir alternatif. Yüksek tavanlı ve oldukça ferah olan mekânın marina ve park manzarasının yanı sıra büyük gruplar için rezerve edilebilecek ayrı bir katı dâhi var. Türkiye’deki en iyi Japon ve Uzak Doğu restoranlarında tecrübe kazanan ekip, yeni projeleri Sakura’da ilhamlarını Japon kiraz çiçeğinden alıyor. Japon kültürü ve geleneklerini de çok iyi özümseyen mekânda, size Japon sofra adabından da enteresan bilgi ve dokunuşlar sunuyor. Örneğin, Japonya’da önce erkeğe servis yapıldığını öğreniyoruz, ayağa kalkma ritüeli ve ıslak havlunun bir saygı göstergesi olması da cabası. Çok iyi özümsedikleri bu mutfak kültürünün sosları ve tekniklerini Türk damak tadına uygun dokunuşlarla da zenginleştirince ortaya sırlanmış somon ve levrek nigiri gibi harika tabaklar çıkabiliyor. Mekânın açılır açılmaz ünlenen sushilerine gelince, herkesin sevdiği Philadelphia, California, rainbow roll gibi popüler sushilerin yanı sıra, çilekle farklı bir dokunuş kazanan berry ve mango roll gibi özgün sushiler de sunuyor. Miso’nun yanı sıra Hindistancevizi sütü ile hazırlanan lagos çorbası da bağımlılık yaratacak cinsten. Bu arada Miso’nun Japonya’da yemeğin sonunda hazmetmek için içildiğini de biliyor muydunuz? Ana yemekler, hem genel olarak Uzak Doğu mutfağı müdavimleri hem de daha farklı damak zevki olan misafire aynı anda hitap edebilecek şekilde ayarlanmış. Mekân önceden sipariş ile ıstakoz da sunabiliyor.
Sakura’dan paket siparişi de ayrı bir stile sahip. Özel kutuları içerisinde ofise ve eve gelen sushiler olduğu gibi sofraya konmaya hazır. Ev demişken, davetlere catering hizmeti verdiklerini, bizzat gelip şık servisleri ve istediğiniz şekilde sunumlarla Sakura havasını evinize taşıyabildiklerini de belirtelim. Hafta sonları özellikle akşam yemeği için gitmek istiyorsanız rezervasyon şart. Ama kapıdan da ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar, vale hizmeti de mevcut. Çocuklu ailelere de kapısı açık olan mekânın sushi ve tempura düşkünü minik müdavimleri de oluşmuş.

1 2