Bir canlının hayatını kurtarırken aslında kendi hayatınızı da kurtarmış olabileceğini düşündünüz mü? Aktaracağımız pek çok hikâyenin bu savı desteklediğini görünce çok şaşıracaksınız.  

 

ozlemkap

Image 1 of 3

Hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inanan insanlar vardır. Hayvan ya da insan fark etmez, amacınız bir hayat kurtarmaksa muhtemelen siz de hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bilirsiniz. Hayat kurtarırken farkında olmadan kendi hayatınızı da kurtarmış olabilirsiniz. Biz de bu kez farklı bir şey yapalım ve bir hayvanın hayatını kurtarırken kendi hayatlarını da değiştirip dönüştüren kişilerin hikâyelerini sizlere aktaralım istedik.

• Özlem Salman & Gogo
Her şey bir sabah Gogo ve iki kardeşini bulmamla başladı. Hayatıma girişleriyle doğadan kopuk bir yaşam sürdüğümü gördüm. Etrafımdaki sokak kedilerini beslemeye başlamış, sokak köpeklerinin de kedilerden farklı olmadığını fark etmiştim. Bu arada KKTC’deki Hayvan Refahı yasasında ötenazinin keyfe keder bir uygulama olarak ucu açık bırakıldığını görünce, Türkiye’deki tanıdıklardan yardım istedim. Hep birlikte bir muhalefet oluşturduk. Ortaya koyduğumuz tavır sayesinde Cumhurbaşkanı yasayı imzalamadı. Yasa değişti. Sonra LAÜ KAY Öğrenci Kulübü’nü kurdum ve kampüste yaşayan hayvanların kısırlaştırması, beslenmesi ve aşılanmasını sağlamak üzere işe başladık. Kısa süre içinde bu proje Lefke Belediye Başkanı’nın dikkatini çekince yeni bir kapı açıldı. Benden AB Hibe Programı çerçevesinde barınak hazırlamam istendi. Bu ayın ortasında hibe için protokol imzalıyoruz. Proje annesi olarak bu işi yüklenmenin mutluluğu tartışılmaz. Kısacası Gogo hayatıma girdi ve hiçbir şey eskisi gibi olmadı.