Şehirdeki hint restoranı açığını kapatan Dubb Indian Bosphorus Restaurant & Bar, sizi Hindistan’ın büyülü mutfağında bir geziye çıkarıyor. 

bos-g

25 yıldır Japonya’da yaşayan ve orada Türk el sanatları sergileri düzenleyerek Anadolu’nun unutulmuş becerilerini Japonya’ya tanıtan Mehmet Aras, dünyanın diğer ucunda yakından tanıma fırsatı bulduğu Asya ve Hint mutfağını, kendi ülkesine getirmeye karar verdiğinde yıl 1998’di.
Hint mutfağının zenginliği karşısında büyülenen Aras, bundan yaklaşık 20 yıl önce Sultanahmet’te açtığı ilk Dubb Indian Restaurant’ın ardından, şimdi Harbiye’deki Hilton Istanbul Bosphorus’un dokuzuncu katında Dubb Indian Bosphorus’u hayata geçirdi. Hilton’un bünyesinde bir Hint restoranı barındırmak istemesiyle başlayan ilişki, Haziran ayında mekânın açılması ve otel bahçesinde Dubb’a bir yer temin edilmesiyle devam etti. Mehmet Aras, uzun yıllar Japonya’da kazandığı dekorasyon algısını, Hint renkleri ve zarafetiyle birleştirerek, mekânın tüm tasarımını kendi üstlenmiş. İçeride Boğaz manzarasına eşlik eden renkli vitraylar, Hindistan’ın renkli sokaklarından alınıp getirilmişe benzeyen pencere detayları minimal bir zevk ile bir araya getirilmiş. Arka planda çalan ve geleneksel Hint melodilerinin modern yorumlarını duyabildiğiniz müzikler ile Bombay’da şık bir lounge’da değil de İstanbul’da olduğunuzu size anımsatan tek şey ise Boğaz manzarası. Aras, Türk insanının keşfe çok açık hale geldiğini düşünüyor ve bir kez Hint mutfağıyla tanıştıktan sonra İstanbullular’ın bir daha kopamayacaklarından çok emin. Hatta bu yeni keşif çağında ileride şehirde çok daha fazla gerçek dünya mutfağı sunan restoran açılacağını da düşünüyor.

NE YENİR? Hindistan’da vejetaryen, vejetaryen olmayan ve toprak altında yetişen mahsullerin yenmediği farklı kültürler bulunuyor ve Dubb Indian Bosphorus’un menüsünde Kuzey Hindistan bölgesinden yemekler yer alıyor. Patates ve bezelyeyle hazırlanan geleneksel Hint böreği Samosa (26 TL); her gün 13.00 – 15.00 ve 18.00 – 22.45 saatleri arasında yakılan tandırda pişen yoğurt ve baharatla marine edilmiş tavuk şiş Chicken Tikka (45 TL); sarımsaklı ve yoğurtlu Lasooni Malai Tikka (45 TL); Hint usulü tandırda levrek Ajwani Machi (60 TL); tandırın duvarında pişirilen ve peynir, soğan, patates, nane, kuzu kıyma gibi detaylarla çeşitlenen ekmekler (4 – 15 TL); pilavlar; geleneksel Hint yemeklerinde başı çeken çeşit çeşit vejetaryen veya etli curry’ler (35 -75 TL) menüde öne çıkanlar arasında. Ayrıca süt ve yoğurtla hazırlanan ve bizim ayranımıza benzeyen aromalı içecek lassi de denenmeli. Bazen bir yemekte en az 20 – 30 çeşit baharat kullanılıyor. Çoğu baharat ve basmati pirinci ile Hint çayı da Hindistan’dan özel olarak getirtiliyor.

Hilton Istanbul Bosphorus, Cumhuriyet Cad. No: 50
Harbiye, Şişli
0212 343 8081
12.00 – 22.45 mutfak kapanışı 23.00 mekân kapanışı