Miami, Londra ve batı Hollywood’dan sonra Cecconi’s şimdi de İstanbul’da. Mekân Palazzo Corpi’nin görkemli duvarlarının eteklerinde, Chancery binasının alt katında tam bir vaha hissi uyandırıyor.

cecconis-g1

Palazzo Corpi, Annex, Chancery ve Glass Building’den oluşan Soho House İstanbul’un giriş için özel üyelik gerektirmeyen yeni mekânı Cecconi’s Mayıs ayının ortasında “İstanbul’un en hip İtalyanı” olarak adres defterimizdeki yerini aldı. Cecconi’s’in İstanbul’da açılış tarihinin yaza bir kala olması bence oldukça büyük avantaj. Restoranda açık ve kapalı olarak iki farklı alan olsa da rezervasyonda erken davranarak, kendinize bahçede bir masa kapmanızı öneririz. Zeytin ağaçlarının gölgesinde otururken gotik/ romantik Palazzo Corpi’den gözlerinizi alamıyorsunuz. Üstelik kalabalık bir arkadaş grubuyla uzun masada oturmayı tercih ederseniz, kendinizi Before Midnight’ın o meşhur yemek sahnesini yeniden canlandırırken bulabilirsiniz. Pek tabii tüm bunları psychedelic şarkılardan tutun da eski Türkçe pop parçalara kadar uzanan (ancak sesi rahatsız etmeyen) geniş yelpazedeki bir playlist eşliğinde yapıyorsunuz. Yemeğe yumuşak bir geçiş yapmak için vaktinizi önce barda değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Kendinizi James Bond gibi hissederseniz şaşırmayın. Bu arada duvarlarda tıpkı Soho House’da olduğu gibi çeşitli yerli sanatçıların çalışmaları yer alıyor ve sağlam bir koleksiyona sahip olduğunu da belirtelim.
Ve gelelim mutfağa. Cecconi’s İstanbul’un mutfağı İtalyan şef Alessio Biangini’den soruluyor. Daha önce Batı Hollywood’daki mekânda bulunan Biangini şimdilerde İstanbul’un yeni sakinlerinden. Menüde elbette İtalya deyince akla ilk gelen makarna, pizza ve risotto çeşitleri mevcut. Pek tabii tiramisu da… Cicchetti (başlangıç ya da aperarif olarak düşünebiliriz. Bir parça Venedik ve İtalya’ya özgü), salatalar, carpaccio, tartare, farklı fırın yemekleri ve leziz sebzeler de mevcut. Pazar günleri ise 12.00 – 17.00 arasında brunch servisi yapılıyor. “Sunday Feast” başlıklı açık büfe brunch’ta İtalyan peynir ve şarküteri ürünlerinden istiridye ve deniz mahsullerine geniş bir seçki sunuluyor.

1 2