7-11 Mart 2017 tarihlerinde Springfield, Ohio’da düzenlenen First Robotics Competition (FRC)  Miami Valley Regional turnuvasına katılan Hisar Ravens robotik takımı, ilk kez katıldıkları turnuvayı başarı ile tamamlayarak, robotu ile ilk senesinde yarışmadan iki ödülle döndü. Takım, en yüksek skor yapan yeni takıma verilen “Highest Rookie Seed” ödülü ve yarışmada ilk yılı olmasına rağmen bir çok başarıya imza atmış olan; yarışmanın felsefesi “bilim ve teknolojiyi yaymak” başlığı altında başarılı projeler yapan ve jüri üyeleri tarafından FRC Dünya Şampiyonası’na katılmalı kararı alınan takıma verilen bir ödül olan “Rookie All Star” ödülünü kazandı. Turnuvanın en prestijli ödülleri arasında bulunan “Rookie All Star” ödülü ile Hisar Ravens öğrencileri 19-22 Nisan 2017’de Houston’da yapılacak olan FIRST Dünya Şampiyonasına katılma hakkı kazandı.

robotik-g

FIRST Robotik Turnuvası Nedir?
Öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını ve robotiği sevdirmeyi hedefleyen, iletişim ve liderlik gibi hayat becerileri de kazandırmayı amaçlayan ve 1989 yılında kurulan FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Vakfı tarafından düzenlenen First Robotic Competition (FRC) 80 ülkeden 44.000 takımın katıldığı, alanının en prestijli turnuvalardan biri olarak kabul ediliyor. Sezonda FIRST’ün düzenlediği ve “regional” olarak geçen toplam 168 adet turnuva yarışı, her biri farklı birer turnuva olmak üzere toplam 7 hafta sürüyor.

Takımlar sıkı kurallar ve kısıtlı imkanlar dahlinde altı haftalık bir sürede mentorlarının yol göstericiliği ile; maddi kaynak bulup, her sezonki yarışma temasına uygun, endüstriyel ebatlardaki robotları takım çalışmasıyla tasarlayıp programlayarak, katıldıkları turnuvalarda birbirleri ile yarışırlar.   Her sezon birbirinden başarılı takımların yarıştığı FIRST Dünya Şampiyonası ile sona erer.

 

Bu yılkı oyunun teması FIRST STEAMWORKSSM olarak geçiyor.. Oyundaki görevlerden birincisi 28 cm çapındaki dişlileri yerlerine takmak, ikincisi topları alt kaleye koymak, üçüncüsü topları üst potaya atmak  ve dördüncüsü ve en çok puan getireni ise ipe tırmanmak. Her takım kendi planı ve taktiğine göre bu görevlerden istediklerini yapabiliyor.

Hisar Ravens Turnuvaya Nasıl Hazırlandı?

Yarışmanın resmi hazırlanma süresi altı hafta iken, Hisar Ravens öğrencileri hazırladıkları robotu Amerika’ya zamanında ulaştırabilmek için tüm çalışmalarını 5 haftalık bir sürede bitirdiler.  Ağır okul programlarının yanı sıra robotlarının tasarımı ve mekanik, programlama, elektronik, sponsor arayışı, halkla ilişkiler vb. çalışmalarını da yürüten öğrenciler, hazırlık süresini verimli bir şekilde geçirdikten sonra turnuvaların 2.haftasında Springfield Ohio’da gerçekleşen FRC Miami Valley Regional turnuvası için yola çıktılar. 24 öğrenci ve 2 mentor ile beraber, 8-11 Mart 2017 tarihlerinde Springfield’de yarışmaya ev sahipliği yapan Wittenberg Üniversitesi’nde kıyasıya bir mücadele ve eşsiz bir deneyim yaşadılar. Tüm yarışma süresince robota bakım yapacakları teknik ekipmanları bulunduran pit alanını, okullarını ve Türkiye’yi en iyi şekilde tanıtabilmek gerekli PR çalışmaları ile süslediler. Tüm bu çalışmaların yanı sıra aynı zamanda takımdan 9 öğrenci, yarışmanın yapıldığı sahanın kurulumuna katılarak ev sahibi teknik ekibe de destek verdiler. Yarışma günlerinde ise yine Hisar Ravens öğrencilerinden 8 kişi saha gönüllüsü olarak tüm maçlar süresince organizasyonda görev aldılar.

Hisar Ravens Nasıl Yarıştı?

Hisar Ravens robotik takımının robotunun adı “Ravenous” yani “av arayan” anlamına geliyor.  Ravenous taktiksel olarak dişliyi daha rahat ve kesin olarak almak için rampa şeklinde yapıldı.  Robot arkasını dişliyi alınan yere yaslayıp dişliyi aldıktan sonra hızlı bir şekilde takması gereken yere giderek rampanın yarısını dikleştirip takıyor, rampanın önündeki dişliyi tutan kolları açıp bırakarak tekrar almaya gidiyor ve oyunun sonunda ipe tırmanıp görevlerini tamamlıyor.

Tüm turnuva boyunca Amerika dışından katılan tek takım olarak büyük ilgi gören Hisar Ravens, hazırladıkları sunumlar ve tribündeki maskot ve tezahüratları ile diğer tüm takımların ilgi odağı olmayı başardı. Bir çok arkadaş edinerek, bilgi alışverişinde bulunma imkanı yaşayan takım üyeleri, saha dışında da duyarlı birer profesyonel olduklarını kanıtladılar. Verimli bir turnuva deneyimleyen Hisar Ravens robotik takımının 24 öğrencisi ve mentorları, 19 Nisan 2017’de Amerika Houston’daki FIRST Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecekler.

Bu cümleyi çıkartabiliriz

Önemli bir vurgu aslında.

Bu bölümün basın bülteni için çok detay ve teknik olduğunu düşünüyorum.

Şimdiye kdara çıkan gazete haberlerinde hep yer verilmiş.