31 Aralık akşamı yiyeceğiz, içeceğiz ve sarhoş olacağız. Peki hangover olmamak için alkol almadan önce ve sonra ne yemeli, ne içmeliyiz?

1

Image 1 of 2

İnsanlar yılbaşı akşamı içecekler ve sarhoş olacaklar. O gece sabaha kadar eğlenmek ve alkol alabilmek için öncesinde ve sırasında nasıl beslenmek gerekiyor?

Bol su içmek ve sağlıklı beslenmek gerekir. Çoğu kişi yağlanarak kilo almaktan korktuğu için ertesi gün olabildiğince az yemeye çalışır. Ancak vücudun kendini toparlayabilmesi için, bol miktarda su ve doğru besinler tüketmek önemlidir. Alkol tüketimine bağlı olarak oluşan ödemi vücuttan atmak için de bol miktarda maydanoz, brokoli, roka gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler tüketilmelidir.

Alkol alırken bol su içilmeli inanışı doğru mu?

Doğru ama eksik. Tek başına alkol alırken değil, alkol öncesinde ve sonrasında da bol su tüketilmeli. Çünkü alkol susuzluğa neden olur. “Hangover” olmanın en büyük nedeni de budur. Su esastır! Alkol son derece asidik olduğu için, suya birkaç damla limon damlatmak, vücut alkali değerimizin artmasında yardımcı olur. Meyve suyu aynı görevi yapmaz, hatta meyve suyu alkol tüketenlerin kilo almasının bir diğer nedenidir. Alkollü içkilere meyve suyu karıştırmak, kalori sayısını yukarı çekmekten başka bir şey değildir. Tüketilen meyve suyunun glisemik indeksine bağlı olarak kan şekeri içkiyi tükettikten hemen sonra yükselecek fakat kısa bir süre sonra aniden düşmeye başlayacaktır. Bu duruma bağlı olarak tekrar şekerli bir içecek ve/veya yiyecek isteyecektir vücut; bu da kilo alımına neden olacaktır.