Sanırım bir önceki hayatımda ya bir esnaf lokantası sahibiydim ya da her gün soğan-patates doğrayan bir esnaf lokantası sahibinin eşi… Buraları o kadar çok seviyorum ki İstanbul’da en lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz esnaf lokantalarını sizin için araştırdım.

esnaflokantalarigaleri

Image 1 of 6

HAVUZLU RESTAURANT
Kapalıçarşı İstanbul’un simgelerinden. Yolu Eminönü, Sultanahmet tarafına düşenler için bir uğrak noktası… Dünyanın en eski çarşılarından hatta AVM’lerinden burası. 1959’da kurulan ve adını ön tarafındaki küçük fıskiyeli havuzdan alan Havuzlu Restaurant, Türk-Osmanlı mutfağından seçme yemeklerle hem yurt içinde hem de yurt dışında haklı bir üne sahip. Sebzelerden ıspanak, taze fasulye, bamya, bezelye, kereviz, karnabahar, kabak, kapuska, enginar, dolma, nohut ve kuru fasulye ilk göze çarpan lezzetlerden. Et yemekleri, patlıcan beğendi, et sote, Abant kebap, sebzeli kebap, kâğıt kebabı, kuzu kapama ve köfte gibi lezzetleri barındırıyor. Her ne yerseniz yiyin, finali mutlaka incir tatlısı ile yapın; üç porsiyon yemişliğim var diyeyim, gerisini siz anlayın.
Fiyat: Çorbalar 6 TL, Sebze yemekleri 11 TL, Et yemekleri 20 TL
Kapalı Çarşı Mollafenari Mah. Gani Çelebi Sok, Fatih 0212 527 3346

HASKÖY LALE LOKANTASI
Kastamonulu bir ailenin 1970 yılından beri işlettiği lokanta, enfes ev yemekleri yiyebileceğiniz, tertemiz, işini severek yapan garsonların olduğu bir yer. Osmanlı ve Türk mutfağından yemek çeşitlerini tamamen ev ortamında pişirip sunuyor. Koç Müzesi’nin arkasında kalan Hasköy Lale Lokantası’nda özellikle zeytinyağlı taze fasulye, etli sebze yemekleri ve irmik helvası öne çıkan lezzetler arasında yer alıyor, benden söylemesi.
Fiyat: Et yemekleri 15 TL, Sebze yemekleri 8 -10 TL, Döner 13 TL
Hasköy Cad. No: 90, Hasköy 0212 369 4949