Önce bir vapura atlayın ve deniz havası alın, yok zaten Anadolu yakasında oturuyorsanız, sahilde sabah yürüyüşüne çıkın. İştahınız yeteri kadar açıldıysa, sizi kahvaltı masasına alalım.

soguk-caylar

Çayla, Anadolu Yakası’nda iki farklı noktada: Biri Caddebostan’da diğeri ise Göztepe Parkı’nın hemen çıkışında ve her ikisi de Bağdat Caddesi üzerinde… Çayla, kapılarını açan yeni bir zincirin ilk iki halkası… Kısa bir süre sonra üçüncü şubesini Tuzla Marina’da açacak markanın hedefleri arasında New York, Avrupa başkentleri ve Orta Doğu’da birer şube açmak da var. Türkiye’deki çay pazarının önemli bir kısmını elinde bulunduran Çaykur’un bir alt markası olan ve yeme – içme sektörüne katkıda bulunan Çayla, esasında kültürümüzde yer alan çay içme alışkanlığından kuvvet alarak ortaya çıkmış. Çaytaş’ın Pazarlama Müdürü Aycan Totkanlı’nın dediğine göre dünyaca ünlü kahve ve ülkemizdeki simitçi zincirlerine karşı Çaykur’un ürettiği bu proje 36 ay önce doğmuş. Totkanlı, Çayla adının çayla ikram edilen ve çayla iyi giden her şeye atıfta bulunmak üzere seçildiğini söylüyor. Bu yüzden menüde başrol kahvaltıda ve sonrasında ise tatlı seçeneklerinde. Bu arada mekânda 62 farklı çeşitte çay olduğunu belirtelim. Öte yandan menüdeki her şeyin fiyatı gayet makul. Bunun altında yatan sebebin de haliyle daha çok insana ulaşmak olduğunu söylüyorlar.
Çay deyince akla gelen coğrafyalardan Karadeniz, dekorasyonun başlıca ilham kaynağı. Yaylalarda görmeye alışkın olduğumuz evlerin detayları ve ahşap malzemeyle inşa edilen iç dekorasyonu Çayla şubelerinde karşımıza çıkıyor. Logoda bile çaydanlık görebilirsiniz. Duvarlarda ise çaya atıfta bulunan çeşitli illüstrasyonlar var. Bunların altında da Missouri’li sanatçı Michael Halbert’ın imzası bulunuyor.

NE YENİR? Bir kere muhakkak hafta sonu bir kahvaltıya gitmenizi öneririz. Ancak Cadde’deki boşluğu doldurduğundan ve kahvaltıyı herkes sevdiğinden yer bulamama riskiniz var. Paylaşmak için Çayla Kahvaltı
(25 TL) ve Kilerden Kahvaltı Şöleni’ni (19 TL) tercih edebilirsiniz. Kahvaltı tabaklarında kaymaklı tulum peyniri Rize’den, zeytinler Gemlik’ten, eski kaşar Kars’tan, Trakya, Antakya, Erzincan ve Kafkaslar’dan da peynir çeşitleri yer alıyor. Sahanda yumurta ve omlet çeşitleri 4,50 ve 9 TL arasında değişiyor. Yöresel peynir tabakları da 9 TL. Yok, “ben kahvaltı yapmak istemiyorum” diyorsanız sandviç ve tost çeşitlerini (4,50 – 9,50 TL) ya da Rize simidini (1,50 TL) de tercih edebilirsiniz. Dediğim gibi, sabah saatlerinde kahvaltı için gitmenizi öneririz. Ancak gün içinde pide, erişte ve mantı çeşitleri hatta çökertme ve dürüm çeşitleri de mevcut. Menüdeki en ilginç seçenek ise yeşil çaylı peynirli sebze dürüm (18,50 TL).

Caddebostan Mah. Bağdat Cad.
No: 267/A, Kadıköy
0216 369 5375
09.00 – 21.00