Bebek’te denize kıyısı olan, korna sesleri ve egzoz dumanından uzak bir yer arıyorsanız bir daha düşünün.Zira Bebek Lokal, hem konum hem konsepti hem de dünya mutfağından özel lezzetleriyle gün boyu tercih edebileceğiniz türden bir yer.

g

Bebek’in son yıllarda popülerliği gitgide artan Karaköy’e cevabı gecikmedi. Bu cevap, geçen sene Karaköy’de açtığı Mitte projesi ile adeta semtin popülaritesini artıran ünlü işletmeci Turgay Yıldız’dan başkasına ait değil: “Bebek benim çocukluğumun da geçtiği bir yer, çok anım var; bina bina biliyorum. Zamanında Lucca’nın da yerine inanmıştım, şu anki sahibini ikna ettim” diyor Turgay Yıldız. Şu an şehrin en çok konuşulan mekânları Mitte ve Bebek Lokal’in de işletmecisi olan Yıldız, konuşmasına şöyle devam ediyor: “Şimdi de Bebek Lokal için aynı duyguları hissediyorum. Bebek’te bu tarzda denize kıyısı olan bir yer yok. Bir kere yalı bahçesinin içindesiniz, Boğaz’dasınız; korna sesleri ve egzoz dumanı yok. Suyun gençleştirici, pozitif enerjisini alıyorsunuz. Bence bu diğer yerlerle kıyaslanmayacak bir ayrıcalık.” Trendleri belirleyen Yıldız’ın, Bebek Lokal’de İstanbullu mutfak severleri tanıştırdığı akım ise “wise cuisine”. Yıldız, “Artık restoranlarda kendi bölgesinde yetişen malzemelerle yapılmış, dolgun ve lezzetli tabaklara ağırlık verilecek. ‘Wise cuisine’ akıllı ve güçlü mutfak anlamına geliyor” şeklinde tanımlıyor mekânın tarzını.

NE YENİR? Bebek Lokal’in menüsünde dünya mutfağından örnekler öne çıkıyor. Mevsimsel olarak değişmesi planlan menüde, tüm lezzetler yerel üreticiden alınan ürünlerle yapılıyor. Mutfağı Şef Erdi Başaran’a emanet eden Turgay Yıldız, tabaktaki lezzet kombinasyonlarının tarzını “eklektik mutfak” olarak tanımlıyor. Favori tabaklarımız ise şunlar: Yufkada karides, füme somon bruschetta, taze keçi peyniri ve limonla sunulan pancar carpaccio, avokadolu ve enginarlı salata, Vietnam usulü bonfile salata ile rigatoni bolognese. Et söz konusu olduğunda ızgara mevsim sebzeleri ile birlikte sunulan Dallas steak ve Hindistan cevizli kuskus ile servis edilen (160 derecede 5 saat pişirilerek yapılıyor) dana kaburga müdavim yaratacak cinsten. Sufle sevenler için de beyaz çikolatalı, kestaneli sufleyi kesinlikle tavsiye ederiz. İki kişi yemek ortalama alkolle 90 TL.
Cevdet Paşa Caddesi No: 56, Küçük Bebek
0546 532 2203
09.00 – 01.00 (hafta içi)
09.00 – 04.00 (hafta sonu)