Yanına başarılı şefleri alan Can Gafuroğlu ve ortaklarının yemek kamyonu hayali, Gangon Mutfak ile gerçek oldu. Onları ileride tüm festivallerde ve şehrin trend semtlerinde sıkça göreceğiz.

IMG_0591

Gangon Mutfak nedir? Kimdir?
Yakın arkadaşlarım Engin ve eşi Sezen’e finansman bulduğum takdirde yemek kamyonu işine girmek istediğimi söyledim. Onlar da hiç tereddüt etmeden bana finansal açıdan destek oldular ve araç arayışına girdik. Bu projeden yakın arkadaşım Okan’a da bahsettim, onun da benzer planları olduğunu öğrenince bir araya geldik ve Gangon Mutfak’ın ortakları olduk. Ama Gangon, projeye emek veren her ekip üyesi tarafından benimsendi. Ben Can Gafuroğlu, kurucu ortağımız Engin Aydoğan, üçüncü ortağımız şef Ozan İlhan, danışman ve şef Ali Ronay ve şeflerimiz Semi Hakim, Hazal Yıldırım, Ahu Ulusoy, Yaren Çarpar ile Gangon Mutfak’ın arkasındayız.

Peki neden yemek kamyonu?
Yemek kamyonu fikri 2008’den bu yana anavatanı ABD’de yükselişte. Bu dalga güçlü bir şekilde Avrupa’ya da yayıldı ve yavaş yavaş bizim de ilgimizi çekmeye başladı. Yemek yapmaya yatkın herkes çevresinden “Bir yer aç da gelelim” lafını duymuştur. Ben de mutfağın karanlık dünyasına zaman zaman girip çıktım, bu nedenle de çevremden gelen bu gurur okşayıcı istek karşısında kayıtsız kalabiliyordum. Ancak aklımın bir yerinde sektöre girmek de vardı. Bunu yapabilmemin en uygun yönteminin “fine dine” restoranlarını belirli ölçülerde kamyona uyarlamak olduğunu düşündüm. Gangon’un alt yapısında “ekmek arası lezzetler” olmasını tercih ettik. Bu ekmek kimi zaman bulut gibi bir “bao” oluyor, kimi zaman da lavaş, bazlama veya gözleme… Kimi zaman da cubano, arepas veya pao de queijo. Ekmek seçimlerini, arasına koyabileceğimiz malzemeler ve dünyadaki trendler belirliyor. Bu değişkenlik ve çeşitliliğin İstanbul’un hızlı ve şehirli ruhuna da uygun düştüğü kanısındayız.

Nasıl bir kamyonunuz var?
Markayı oluştururken, işin doğduğu halini korumaya özen gösterdik. Dolayısıyla Gangon Mutfak’ın saf, yalın ve samimi olmasına dikkat ettik. Kamyonumuz eski bir Mercedes-Benz yol yardım aracı. İçindeki mutfak İnoksan tarafından titizlikle tasarlanıp üretildi; lastiklerde de güvenlik açısından Michelin’i tercih ettik.

Gangon adı nereden çıktı?
Oğlum küçüklüğünden bu yana kamyonlara ilgilidir. Konuşmaya başladığı zamanlarda, ne zaman bir kamyon görse “Gaangoon!” diye heyecanla bağırması kamyona isim ararken bize ilham verdi. Yani bu 4,5 yaşındaki adam, projeye ismini vermek dışında, mutfakta da verdiği destek ile hem bizim gizli patronumuz hem de projenin sahibi.

Mutfağınızda ne tür yemekler pişiyor?
Gangon’da şimdilik “gua bao” olarak bilinen Çin/Tayvan menşeili ekmekler üretiyoruz. Ekmek hamurunu elle açtığımızdan, etkinliklerde insan sayısı ne kadar çoksa, hayat da bizim için o kadar zorlaşıyor! Ekibin bu konuda en kıdemlisi ise çok kısa sürede harika bao’lar çıkaran Şef Hazal Yıldırım.
Üç farklı bao’muz var: Tavuklu Altın Kızlar Bao; ramen ile panelenmiş çıtır tavuk, hardallı-kişnişli salatalık turşusu ve çeşitli soslarla hazırlanıyor. Kırmızı etli Deli Oğlan Bao baharatlarla aromalandırılmış dana gerdan, kavrulmuş yer fıstığı ve beyaz susamlıyken; vejetaryen Vegi Yenge Bao ise falafel, taze otlu süzme yoğurt, kavrulmuş yer fıstığı ve kırmızı soğan turşusuyla yapılıyor.

Şimdiye kadar Gangon Mutfak adı altında neler yaptınız? Bu yaz sizi nerelerde göreceğiz?
Sektörde, yetenekli pek çok şef arkadaşımız olduğu için oyun alanımız oldukça geniş. Şef Esen Blake’in katkılarıyla Göktürk’teki The North Shield Pub’da iki tadım gerçekleştirdik. Burada bao’larımızı farklı bira çeşitleriyle eşleştirerek katılımcılara tattırdık. Bu yaz çok hareketli geçecek; 17 Temmuz’da One Love Festival 15’te olacağız. Takipçilerimiz hiçbir şeyi kaçırmamak için Instagram’daki gangonmutfak hesabını ve web sitemizi takip edebilir.
Ayrıca catering servisimiz var. Gangon’u kiralayarak mutfakta yemekler pişirebilir, kamyonu yakabilir veya kokutabilirsiniz! Danışmanlık seçeneği altında Gangon ekibi sizin için bir mobil yemek kamyonu tasarlayabilir veya anahtar teslim kamyonunuzu kapınıza çekebilir. Şimdilik müziğin olduğu her yerdeyiz!
gangonmutfak.com