İyi müzik ve şefin eliyle hazırlanan sandviçleriyle Karaköy’de yeni açılan Funk, günümüzün trendlerini de en iyi şekilde yansıtıyor.

ERH_3681

Mekân adını 70’lerin, 80’lerin özgürleştiren renkli müzik akımı funk’tan almış. Müzik ve organizasyon üzerine uzman iki kardeş, Tuba ve Tulga Bozkurt ile ortakları Şef Bora Bozankaya, bu ismi seçmelerinin sebebini şöyle açıklıyor: “Elle yemek yemek de asi ve özgürleştirici… Üstelik bugünün yeme içme dünyasında bu akım gitgide öne çıkıyor.” Şef Bora Bozankaya, dünya mutfaklarını ve Karaköy’ün ihtiyacını iyi analiz etmiş. Bir dizi başarılı projenin ardından bu kararı alan birçok şef gibi iyi yemeği, iki parça ekmek arasına koymaya karar vermiş. İyi de yapmış.

NE YENİR? Funk’ın yıldız tabağı hiç şüphesiz Cubano. Cubano, Küba kökenli, Miami ve ABD’nin güneyinde de çok popüler olan bir tür sandviç. Füme dana antrikot, dana nuar rosto, hardal, çubuk turşusu, füme Çerkez peyniri ve Antalya’dan getirilen taze kaşar peyniri ile Kastamonu’dan gelen ekşi mayalı köy ekmeğinde hazırlanıyor. Tek başına Cubano’lar bile Funk’a gelmeniz için yeterli bir neden. Funk’a uğramınız için bir başka sebep de bir Latin klasiği olan burrito. Mekân iyi bir burrito bulmanın zor olduğu şehirde lezzetiyle fark yaratacak gibi görünüyor. Burgeri ise tek çeşit ama az ve öz olduğunu söyleyebilirim. Sosisli sandviçler de denenmeyi hak ediyor. Brioche ekmeğin arasında füme dana sosis, karamelize soğan, çedar peyniri, domates ve özel bir hardal sos ile hazırlanan sosisli sandviçler, orijinal Rus salatası ve çubuk turşuyla birlikte sunuluyor. Kapsamlı bir kahvaltı tabağı da bulunan mekânda, hızlı ve özel bir kahvaltı için Funk Croque Monsieur ve omletler denenebilir. “Ne olursa olsun ekmek yemem” diyenleriniz için Bergama tulum, Antalya keçi kelle gibi özel peynirlerle hazırlanan peynir ya da şarküteri tabağını, salata olarak caprese veya karışık tahıl salatalarını tavsiye ederim. Ayrıca tavuk ve bonfile şişleri de takdiri hak ediyor. Kahveyi Petra’dan temin eden Funk’ta, yanında özel yapım cheesecake ve elmalı turtalarla tüm gün keyifli zaman geçirmeniz mümkün. Bunun için iki kişi içecekler hariç, ödemeniz gereken hesap ortalama 45 – 50 TL civarında.

Kemankeş Mah. Yuva Sok. 4/B, Karaköy, 0212 244 8144
Hafta içi: 10.00 – 00.00
(Mutfak kapanış 23.00)
Hafta sonu: 10.00 – 02.00
(Mutfak kapanış 00.00)