1 /3


Ferzan Özpetek, Reha Erdem ve Seyfi Teoman… Her biri Türk sinema tarihinin en önemli yönetmenleri arasında gösterilen bu üçlü, filmlerine konuk ettikleri, onlara ilham veren ve büyüleyen şehirleri; Moda Kitap’tan çıkan, Melih Uslu’nun kaleme aldığı “50 ünlüyle 50 Rota” kitabından alıntı. 

ferhan-ozpetek

FERZAN ÖZPETEK
LECCE
1976 yılından bu yana Roma’da yaşayan Ferzan Özpetek, dünyada ün kazanmış Türk yönetmenlerin başında geliyor. Özellikle “Cahil Periler” (2001), “Karşı Pencere” (2003) ve 2010 yılında çektiği “Serseri Mayınlar” filmiyle tüm dünyada adından büyük övgüyle söz ettiren Özpetek’in filmlerinin başrol oyuncusu, İtalya!
Özpetek’in, makarna üreticisi bir İtalyan ailesinin geleneksel ve ahlaki kalıpları sorgulamasını konu alan bir hikâyeyi anlattığı “Serseri Mayınlar” filmi, Güney İtalya’nın Lecce şehrinde geçiyor. Yönetmen, filmi için bu küçük şehri seçmesinin sebebini şöyle anlatıyor: “Özellikle bu filmde, benim için geleneksel olan bir ailede baba, anne ve çocuklar arasındaki ilişkilerin gücünü aktarmak çok önemliydi. Aynı zamanda arkadaşların aileleri ile onlar arasındaki kuvvetli aile bağlarını göstermeyi de istedim. Ben kentlere göre daha küçük olan yerleşim merkezlerinin bu değerleri hâlâ sakladığına inanıyorum.” Yıllar önce Lecce’yi ilk ziyaret ettiğinde büyülenen Özpetek, şehrin klasik mimarisi, zengin tarihi ve insanlarının, senaryosundaki mekân ve ilişkileri iyi yansıtacağını düşünmüş.

FERZAN ÖZPETEK’İN LECCE ÖNERİLERİ: “Özellikle sebzeli favasını, yani ‘fava e cicoria’yı, ‘ciceri e tria’ ve tatlı olarak da ‘pasticciotto’ denemeyi unutmayın. Lecce’de müthiş fotografik çerçeveleri olan mimari doku içinde gezinmek çok keyifli. Bir dönem filminin oyuncusu oluveriyorsunuz birdenbire. Mevsimindeyseniz plajlarından mutlaka denize girin. Ancak benim Lecce için olmazsa olmazım, meydandaki kahvelerden birinde, yüzünüzü Güney İtalya’nın güneşinde ısıtırken, şehrin ünlü ‘caffé in ghiaccio con latte di mandorla’sını yani buzlu bademli espresso’sunu yudumlamanız.”

1 /3