Tenkap firması kurucusu Yunus Sezener, Karanlık İşler işbirliği ile katılımcılara zifiri karanlık ortamda, hayal gücü ve duyuları ile hareket ederek birbirlerini tanıyacakları bir ortam hazırlıyor. Birbirini tanımayan 52 kadın ve 52 erkek 1 saat boyunca karanlık bir restoranda danışmanların yönlendireceği konular üzerine kısa sohbetlerle, karşısındakini görmeden tanıyacak.

Yunus Sezener ile bu fikrin nasıl ortaya çıktığını konuştuk.

Röportaj: Tuğçe Yılmaz

Öncelikle röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için teşekkürler. Bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

Vesile olmayı ve insanları mutlu etmeyi çok seven bir adamım. Eğitimime Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladım ve Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Avukat olarak üç sene boyunca çalıştıktan sonra, Almanya’da hukuk ve MBA yüksek lisansını bir arada tamamladım. Türkiye’ye döndükten sonra, iki sene Headhunting ve bir sene Yönetim Danışmanlığı tecrübelerinin ardından, 2014 yılının başında Matchmaking hizmeti veren Tenkap firmasını kurdum. Tenkap binlerce kişi ile ilişkiler üzerine birebir görüşme tecrübesiyle hizmet veriyor. Gizlilik her şeyden önce geliyor. Tenkap’ta yalnızca sizin şans vermek istediğiniz kişileri değil, size de şans vermek isteyecek kişileri verilerimiz üzerinden beraber somutlaştırıyoruz. Tenkap’ın size yalnızca buluşma ayarlanan bir yer olmanın dışında, ilişkilere bakış açınızla ilgili gerçek bir deneyim süreci yaşayabileceğiniz bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Böyle bir etkinlik yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Yurtdışında ‘’Karanlıkta Yemek’’ konseptli birçok deneyim mekanı olduğunu duymuştum. 4 sene kadar önce, Türkiye’de de bunun yapıldığını öğrendim. Gittim ve zifiri karanlıkta yemek yedim; gözler görmeyince diğer tüm duyularımın nasıl etkilendiğini deneyimlemek, gerçekten çok hoşuma gitti. Yemek de enteresan şekilde çok güzeldi. Portakallı balık vardı; tadı halen damağımda. Sonra bu işleri yapan Nuri Bey ile tanıştık; ‘’Karanlık İşler’’ diye bir şirketleri olduğunu öğrendim. Karanlıkta Acapella müzik konserinden, tiyatroya kadar insanlara birçok farklı deneyim sunuyorlardı. Sonra Networking konusunda uzman bir arkadaşım olan Erdal Uzunoğlu ile bir fikir geliştirdik ve ‘’Karanlıkta Speed Networking’’ adı altında, dünyada hiç yapılmayanı yaptık. İnsanlar zifiri karanlıkta kartvizitlerini paylaşıp, tanıştılar ve birbirlerine işlerini anlattılar. Sonra da aydınlığa çıkıp, kim kimdi oyunu oynadık. O etkinlik, hayatını biriyle paylaşmayanları bir araya getirmek için değildi; ancak yine de bir çift tanıştı. Sonra evlendiler ve hatta bugün çocukları var. Bu etkinliği yapma fikri de, yakın bir arkadaşım 14 Şubat’ta onların şirketiyle beraber bir şey yapabileceğimizi söylediğinde, uzun süredir ‘’Karanlıkta Speed Networking’’ yerine; ‘’Karanlıkta Love Networking’’ yapma fikrimi gerçekleştirme zamanı geldi diye düşündüm.

Etkinliğin içeriğinden biraz bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 104 kişi olacak. 52 kadın ve 52 erkek. Tam zamanında mekana gelinmesi çok önemli çünkü geç kalınırsa düzenimiz bozulur. Her şeyin B planını da tasarladık tabii ki. Nokia’daki Snake oyunu gibi bir düzenimiz var. İstanbul Akaretler Migros’un orada Bilgili Holding’in yanındaki W Studios’a gelen kişiler, önce eşyalarını güvenli bir şekilde bırakacaklar. Sonra zifiri karanlığa geçecekler. Kısa bir süre ben ilişkilerle ilgili onlara keyifli bir sunum yapacağım. Sonra kadın ve erkekler karşı karşıya oturacaklar ve kısa bir süre birbirleri ile bir konu üzerinden ‘’Speed Dating’’ gibi konuşacaklar. Aralarında bir masa olmayacak ve gözleri birbirlerini görmeyecek ama keyifle tanışabilecekler. Yaklaşık 1 saat boyunca tüm kadınlar erkeklerle, erkekler de kadınlarla tanışmış olacak. Sonra da aydınlığa çıkıp; ‘’Kim kimdi’’ diye sürpriz bir oyun oynayacağız. Saat 22:00 sonrasında ise isteyenlerle hep beraber W Hotel’e gidip, bize ayrılan köşede eğlenmemize bakacağız.

Danışmanlar katılımcıları neye göre değerlendirecek ve yönlendirecek?

Size insanlara sorabileceğim sorulara birkaç örnek vereyim: ‘’Sizce ilk buluşmada kim öder ve neden?’’, ‘’Siz kendinizin sevgilisi olmak ister miydiniz ve neden?’’, ‘’Haftaya yepyeni bir sevgiliniz olsa, onunla neler yapmak isterdiniz?’’
Ben zaten senelerdir insanlara bu soruları soruyorum. Bu söylediklerim olmayacak ama bunlara benzeyen; kafa açacak yepyeni 52 farklı soru çıkardım ve herkesin karanlıkta kısaca birbiriyle tanışmasına vesile olmaya çalışacağım.

Etkinliğin özellikle Sevgililer Günü’nde gerçeklemesinin bir nedeni var mı?

Evet var. Bence sevgililer günü biraz zorlama bir gün. Lisedeyken hatırlıyorum; sevgililer gününde sevgilisi olmayan kızlar Pizza Hut’tan kalpli pizza söyleyip yerlerdi. Benim sevgilim varsa, neden her gün, bizim günümüz olmasın ki? Eşim de o gün bize desteğe gelecek ve biz de dışarıda zorlama bir yemek yememiş olacağız. Evde romantik bir yemeğe vesile olsa güzel olurdu; o ayrı. Ama ben 6 senedir Offline Matchmaking yaptığım için, katılmak isteyenlere farklı bir deneyim sunmak istedim.

Aşkın gözü gerçekten kör müdür, görmeden aşık olabilir miyiz?

İlişkinin bir tarafı karşı taraftan beklentilerimiz, diğeri tip-tarz uyumu; son olarak da o ‘’Elektrik’’ dediğimiz çekim. Araştırmalara göre zaten bu çekim, görüntüden çok daha fazla koku ile ilgili. Görme duyumuzu kapattığımızda, koku veya ses gibi duyularımıza neler olabileceğini deneyimleyecek katılımcılar. Onların yerinde olmak isterdim açıkçası.

Bu etkinliğin bir devamlılığı olacak mı? Bir daha ne zaman düzenlenecek?

Ben büyük etkinlikleri genelde 14 Şubat’ta yapıyorum. Onun dışında çok daha küçük gruplara seminer veya interaktif Workshop’lar yapmayı tercih ediyorum. İnsanlar talep ederlerse, tabii ki aralarda yapabiliriz. Siz sorunca belki üç ayda bir olabilir dedim. Biletix’ten etkinliklerimizi takip edebilirsiniz. Ya da info@tencerekapak.com ‘dan bize ulaşabilirsiniz. Her zaman bekleriz…