Eski kültürleri yenilikçi lezzetlerle harmanlayarak ilgi çekici bir konsept oluşturan Swissôtel, restoranlarına bir yenisini daha kattı. Swissôtel The Bosphorus, İstanbul’un en yenisi Sabrosa’da mistik bir lezzet deneyimine hazır olun!

Dünyanın önde gelen otellerinden Swissôtel The Bosphorus, İstanbul, yeni cazibe merkezi Sabrosa ile seçkin lezzetler sunuyor. Antik dünya tatlarının modern çizgilerle yorumlandığı Sabrosa’da; Peru, Türk ve Asya mutfaklarını keşfedeceksiniz. Mevsimselliği ön planda tutarak yerel ve uluslararası ürünleri kullanan Sabrosa; deneyimli şefleri, iddialı sunumları, ambiyansı ve muhteşem manzarası ile şehrin en popüler adreslerinden olmaya aday.

Kendini günün her saati yaşayan, enerjik ve canlı olarak konumlayan Sabrosa; yaratıcı ve sofistike tarzıyla da dikkat çekiyor. İyi yemeğin muhteşem bir ambiyansla sunulduğu Sabrosa’da, Swissôtel’in sevilen Peru’lu Şefi Bruno Andres Santa Cruz ve iddiasıyla her zaman fark yaratan Executive Şef Ali Ronay imzası bulunuyor. Hazırladıkları menü konseptini ‘’klasik aynı zamanda trend, yenilikçi ama bir o kadar da sade ve şık’’ olarak tarif eden Ronay ile adeta bir lezzet yolcuğuna çıkacaksınız.

Sabrosa’nın antik kültürleri tek bir çatıda toplayan füzyon mutfağında binlerce yıl öncesine uzanan gastronomi geçmişi ve tarihi bulunuyor. Bu özel geçmiş, Swissôtel’in deneyimli şefleri tarafından yepyeni bir stil ve profesyonellikle yorumlanarak sunuluyor. Şehrin en iyi sushi ve Ceviche’lerinden yöresel meze tabaklarına, salata, ızgara ve çorba çeşitlerinden deniz mahsullerine, artizan tatlılardan imza kokteyllerine ve zengin şarap çeşitlerine Sabrosa’da günün her saati benzersiz!

Sabrosa’nın açılışına özel İstanbul’a gelen ünlü Şef Chakall; egzotik ülkelerdeki deneyimlerini farklı duruşu, tarzı ve yaratıcılığıyla buluşturarak mutfakta alışılmışın dışında işler yapıyor. Çok genç yaşta gastronomi ile tanışan ödüllü Şef Chakall, heyecan verici hayat hikayesini el lezzetiyle bir araya getirerek iddialı tatlar sunuyor. 13-15 Mart tarihleri arasında Swissôtel’in en yenisi Sabrosa’da gastronomi severlerle buluşacak olan Chakall, Sabrosa’ya özel hazırladığı imza tabakları kendine has tarzıyla sunacak.