Yemeğe aşkla bağlı bir anne-oğulun elinden çıkan lezzetli mezelerle tanışacağınız Nuran Karaköy, favorilerinizden biri olmaya aday. 

nuran-g

Samatya’daki eski yerinde üç yıl boyunca müşterilerini ağırlayan Meze, bambaşka bir yüz ve isimle yeni yerine taşındı geçtiğimiz günlerde. Artık Nuran adıyla Karaköy’de hizmet veren ve gastronomi aşığı bir anne-oğulun deneyimlerini modern yorumlarla birleştirerek hayata geçiren mekân, mezeleri ve yerel lezzetleriyle kısa sürede üne kavuşacak gibi görünüyor.
Mekânın isim annesi Nuran Yorgancılar, 1982’den bu yana restorancılık yapan, sektörde oldukça tecrübe edinmiş bir aileden geliyor. Tıpkı kendi gibi yeme-içmeye meraklı olan oğlu Anıl Yorgancılar’ı da yanına alarak, Samatya’daki Meze’de başarılı bir çizgi yakaladılar. Meze müşterilerinin artan talebini karşılamaya yetmediğinde, Karaköy’e taşınıp Nuran’ı açmaya karar verdiler.
Nuran Karaköy’de de, tıpkı Meze’de olduğu gibi anne-oğulun kendi ellerinden çıkan, sadece yerel üreticilerden temin edilen günlük ve taze malzemeler kullanılıyor. Nuran’ın çekirdek ekibi ve küçük üreticilerle olan başarılı ilişkisi, menüdeki yemeklerin de abartıdan uzak ve samimi bir hava taşımasına yardımcı oluyor.
Mekânın sıcak dekorasyonu, meze keyfi yapmak isteyen büyük arkadaş gruplarının keyifli bir gece geçirmesine de olanak sağlıyor. Lezzetli mezeler eşliğinde klasik bir meyhane havasıyla sarmalanmak istiyorsanız, Nuran’ın bembeyaz örtülü masalarından birine dostlarınızla kurulabilir ve sıcak sohbetin tadını çıkarabilirsiniz.

NE YENİR? Nuran Karaköy’de öyle diğer mekânlardaki gibi başlangıçlar, ara sıcaklar, ana yemekler falan yok. Menüde gözünüze çok kalem çarpıyor evet ama birkaç tatlı, çorba ve salata dışında diğer tüm yemeklerin meze olduğunu görüyorsunuz. Mezelere geçmeden önce bahar ve kış aylarında servis edilen balık çorbasını (22 TL) mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz! Masanızı donatmanız içinse, bu mezelerden bazıları mutlaka size göre: Hardallı havuç ezme (12 TL), mutabbal (13 TL), reyhanlı kabak çiçeği dolması (16 TL), favalı enginar (16 TL), vişneli kısır (16 TL), biberli peynir basma (12 TL), yeşil elmalı levrek marine (18 TL), sıcak veya soğuk cibez (14 – 16 TL), beyaz şaraplı ve kum midyeli vongole (26 TL), ekşi mayalı istavrit (22 TL). Menüdeki meze çeşitleri bunlarla sınırlı değil elbette. Hatta dilerseniz, ön sipariş vererek konyaklı buğulama, kerevizli kremalı bulgur ve sütte levrek de talep edebiliyorsunuz. Geceyi sonlandırmak içinse; cevizli tahinli kabak (16 TL) ve Kemalpaşa (14 TL) tatlılarını öneririz.

Kemankeş Karamustafapaşa Mah. Kemankeş Cad. No: 35/A Karaköy, Beyoğlu
0212 586 8249
Pazartesi kapalı, 12.30 – 00.00