Yeldeğirmeni’nin en son kahvecisi Kamarad Coffee Roastery, Güney Amerika’dan gelen kahveleriyle yeni deneyimler vadediyor.

Yeldeğirmeni’nin yükselişine dergimiz sayfalarında sıkça yer veriyoruz. Her ay size bu güzel ve yenilenen mahalleden bir mekân tanıştırmaya da özen gösteriyoruz. Bu ayki keşfimiz ise Kamarad Coffee Roastery. Kendileri de bizim gibi dergi, gazete ve iletişim sektörlerinde çalışan iki Frankofon Mehmet Cem Ulugöl ve İnci Kara, bu güzel mekânın yaratıcıları. Mehmet Cem Ulugöl MSA’da Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimi de almış. Birlikte çıktıkları Avrupa seyahatlerinde farklı kahveleri deneyimleme şansına erişen ikili, değişik kahveler içmeye olan merakları artınca, kendilerini uluslararası geçerliliği olan kahve eğitimleri alırken bulmuşlar. Her ikisi de Kadıköy’de büyüyen ve hâlihazırda burada yaşayan girişimciler, Yeldeğirmeni’nin tarihi dokusunu sevdikleri için kendi kahve zevklerini yansıtan Kamarad Coffee Roastery’nin de burada konumlanmasına karar vermişler.

Kamarad’ın kahveleri ağırlıklı olarak El Salvador, Kolombiya, Brezilya, Ruanda, Kenya, Etiyopya gibi Güney Amerika ve Afrika ülkelerinden geliyor. Ayrıca Jamaika ve Endonezya civarlarından gelen çekirdekleri de var. Arabica başlığı altındaysa Typica, Bourbon, Cattura gibi çeşitleri Kamarad’da bulabiliyorsunuz. Bu kadar fazla çeşitleri olmasına rağmen, amaçları “çok ürün” olsun değil, onlar çekirdeklerinin taze olmasını, aroma açısından zengin olup, iyi demlenmesini istiyorlar. Bu özeni gösterdikleri için mekân kısa sürede pek çok kişi tarafından beğeni toplamayı başarmış. Mekânda espresso ve filtre demlemelerin yanında tamamlayıcı olarak atıştırmalık tatlı ve tuzlu yiyecekler, kruvasan, ev poğaçası ve kek çeşitleri de sunuluyor. İleride menüye yeni lezzetlerin katılacağı bilgisini de aldık.

Ahşap ve renkli mobilyaların ahengiyle dikkat çeken Kamarad’da her mobilya ve dekoratif obje, mekân sahipleri tarafından özenle seçilmiş. İçerisi sadece keyif yapmak için değil, çalışmak için de uygun bir mekân olarak tasarlanmış. Her masada priz bulunması, freelance çalışan müşterilerin burayı ofis olarak kullanmalarına olanak sağlıyor.

 

NE İÇİLİR? İçecek menüsünde espresso (6 TL), iki kişilik filtre kahveler (14 TL), sütlü kahve çeşitleri (7.5 – 8 TL) ve şimdiden yazın favorisi olacağı kesin olan tonikli kahve (10 TL) dikkat çekiyor. Kek, kruvasan ve tatlı çeşitlerinin fiyatlarıysa 5 – 6 TL arasında değişiyor.

Rasimpaşa Mah. Uzun Hafız Sok. No: 107/A, Kadıköy

Salı – Cumartesi: 10.30 – 21.30

Pazar: 12.30 – 20.30
Kamarad Coffee Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato