2013’ten bu yana Karaköy’de hizmet veren ve bölgenin son iki yıldır yaşadığı şöhret patlaması öncesinde de çok sevilen Muazzam, yeni yılla birlikte bir değişikliğe imza atarak, kahvaltı da sunmaya başladı. Bu yılın başına kadar akşam yemeğiyle birlikte kapılarını açan ve sonrasında da gecenin ilerleyen saatlerine kadar pub olarak müşterilerini ağırlayan Muazzam, bu yenilik sayesinde kısa sürede kahvaltı müdavimlerini de yakalamayı başardı.
Geçtiğimiz yıl Alaçatı’da açtıkları şubenin başarısını gören Muazzam, Ege bölgesinin yöresel lezzetlerini dâhil ettikleri “sınırsız” kahvaltılarıyla birlikte, Karaköy’ün en iyi kahvaltı mekânlarının kapısında, yoğunluktan sıra beklemekten sıkılanları mutlu etmeyi başarıyor. Mekânın “Annemizin Kahvaltısı” adını taşıyan sunumda; Alaçatı pazarında keşfettikleri peynirciden her hafta taze getirttikleri süt ürünleri, Erzincan peyniri, Ezine beyaz peynir, İzmir tulumu, çeçil peyniri, tereyağı, bal-kaymak ikilisi, menemen, Hatay’ın yeşil zeytini ve Edremit’in siyah zeytini vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Ayrıca mekân sahiplerinin anneleri de her hafta değişen, minimum beş çeşit reçel hazırlıyor. Acı biber, patlıcan, şeker yerine balla yapılmış incir reçelini dilerseniz Muazzam’dan kavanozlarda satın da alabiliyorsunuz. Hafta içi mutfakta, hafta sonu içeriye kurulan özel sette pişen ıspanaklı-otlu, patatesli ve peynirli gözlemelere ek olarak sıcak pişi, yoğurtlarını kendilerinin yaptığı kuru cacık ve ev yapımı acuka da Muazzam kahvaltısının baş tacı. Limitsiz çay servisi ise eski usul emaye çaydanlıklarda yapılıyor. Bir masada çay bittiğinde çaydanlık doluyor, peynir bitince yenisi geliyor, pişi veya gözleme biterse hemen yenisi pişiyor. Ve tüm bu eklemeler, hiçbir ücret alınmadan yapılıyor.

muazzam kahvaltı
Sabah 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar kahvaltı sunan Muazzam’da akşam yemeği servisi ise 18.00’de başlıyor. Yemek menüsünde sabit olan üç yemek dışında, diğer her şey belirli aralıklarla değişiyor. Spesiyaller arasında yanında fesleğenli püreyle sunulan somon, “Annemizin Köftesi” dedikleri kuru köfte ve patates kızartması ile antrikot yer alıyor. Tatlı çeşitleriyse ayda iki kere değişiyor. Örneğin, şimdilerde Alaçatı’da keşfettikleri taze damla sakızıyla tatlılarını yapıyorlar. Başlangıçlar arasında yine Alaçatı’dan esinlenerek menüye dâhil ettikleri mezeler büyük ilgi görüyor. Pazar günleri, Muazzam –canlı müziksiz, fasılsız- bir meyhaneye dönüşüyor. Mekândaki tüm masaları birleştirip, tek bir büyük masa oluşturuyorlar ve gelen tüm müşteriler aynı masaya oturarak meyhane havasını soluyor.
Ocak ayının son birkaç haftasını 24 saat açık geçiren mekânın kokteylleri de iddialı. İki ayda bir, imza kokteylleri dışında diğer çeşitler değişiyor, böylece sürekli müşterilerine her geldiklerinde keşfedecekleri yeni lezzetler sunmayı amaçlıyorlar. Kokteyllerde yapay şurup, şerbet, tatlandırıcı veya renklendirici kullanılmıyor. En çok satanlar arasındaysa muskat rendeli vanilyalı vodka, shot olarak da verilebilen taze turşu suyu ile tekilalı Neşeli Günler ve sıkma salatalık suyu ile cin tonikli Huyarağası sayılabilir. Yakın zamanda mekânın üst katı da hizmete açılacak ve burada farklı isimde bir kitap kafe kurulacak. Mekân duvarlarında sürekli olarak değişen yerli-yabancı sanatçıların tabloları sergileniyor. Dilerseniz, bu eserleri satın alıp evinizin dekorasyonuna da dâhil edebiliyorsunuz. İleride sanatçı Ege Akdeniz’in kolaj çalışmaları da Muazzam duvarlarını süsleyecek.

NE YENİR?

Limitsiz çay ve kahvaltılık sunan Muazzam’da kahvaltı 40 TL. Ana yemeklerden somon 37 TL, Annemizin Köftesi 29 TL, antrikot 38 TL. Kokteyller ise 30 TL.

Hacımimi Mah. Arapoğlan Sok.
No: 7/1 Karaköy, Beyoğlu
0212 252 2585
Pazartesi kapalı.
Hafta içi: 09.00 – 00.00
Hafta sonu: 09.00 – 02.00