Bulunmaktan büyük keyif aldığınız, bir kez daha, ardından bir kez daha gitmek isteyeceğiniz mekânlar vardır. İşte bunlara bir yenisi eklendi, Mürver. Karaköy’de distopyaları andıran inşaatların  aksine, burası bir vaha! 

YILDIZ DOKUNUŞU
Novotel Istanbul Bosphorus’un terasında açılan Mürver’in bir de danışmanı var. Mikla ve İstanbul Yiyecek İçecek Grubu’nun kurucularından Mehmet Gürs. Dünyanın en iyileri arasında gösterilen Mikla ile akraba sayabileceğimiz Mürver’in lezzet ve sunumundaki başarısı da bizi şaşırtmamalı. Zaten mutfaktaki tüm operasyonlar şef Yılmaz Öztürk’e ait. Öztürk’ün imzasını uzun yıllar Alaçatı ve İzmir’in favori fine – dining restoranlarından olan L’escargot ve Mancar’ı ziyaret edenler de bilecektir. Ufak bir dipnot, mekân bir hayli popüler ve rezervasyon için size ancak birkaç hafta sonrası için yer bulabiliyorlar. Acele etmekte fayda var.

YERELLİK ÖN PLANDA
Mürver’in mutfağında canlı açık ateş ve tütsüleme dâhil, ateş ile farklı pişirme teknikleri öne çıkıyor. Menüsünde, Anadolu’dan yerel üreticilerden mevsimine uygun alınan ürünler ile odun fırınında veya ızgarasında pişmiş, mangalın üstünde asılarak dinlendirilmiş, tütsü fırınında tütsülenmiş yemekler, sürdürülebilir deniz ürünleri, el yapımı kurutulmuş dinlendirilmiş etler, sucuklar, sosislerin yanı sıra vejetaryenlerin rahatlıkla tercih edebileceği çeşitli yemekler ve mezeler de bulunuyor.

 

HEP BERABER BİRLİKTE
Mürver’e girerken hissettiğiniz samimiyet menü ve tabaklara da yansıyor. Peki, ne zaman gitmeli? Kiminle gitmeli? Bana sorarsanız şehre gelen yabancı misafirlerinizi manzara ve lezzet açısından burada ağırlayabilirsiniz. Mevsim dönüyor, ancak gün batımında kokteyl ve atıştırmalıklardan sipariş etmek de size keyif verebilir. Paylaşımlıklardan favorimiz otlu mücver (18 TL), tarama (22 TL) ve külde ahtapot (28 TL). Fener (56 TL) ve iki kişilik olarak servis edilen kuru dinlenmiş dana pirzola (135 TL) ise ana yemekler arasından muhakkak denemeniz gerekenlerden. Tatlılar içinse yer ayırıp, yanık sütlaç ve kerhane tatlısını (16 TL) tadın.

Novotel Istanbul Bosphorus, Kemankeş Caddesi No.57-59,
0212 372 0750
12.00 – 24.00