Alt Sanat Mekanı Moving Image – Çevreleyen (Immersive) Medya’nın sergisi Yeni Gerçeklikler’e ev sahipliği yapıyor. Yeni Gerçeklikler sergisi, dünyanın dört bir yanından sanatçıların sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality, AR) ile çalışarak bizi çevreleyen dünyayı algılama biçimimiz ve insanın kendi gerçekliğini seçme yetisi üzerine ürettikleri işleri içerir. Yeni Gerçeklikler’in sanatçıları, yeni bir sanat mecrasının öncüleri olarak, izleyicileri farklı dünyalarla tanıştırmakta ya da “gerçekliğin” ne anlama geldiğini alışılmadık biçimlerde sorgulatmaktadır. Böylece, bu alanda şekillenen metaforları, kelime dağarcıklarını ve etik meseleleri belirlerler.

Untitled-2
Sergide Claudia Hart (AR), John Craig Freeman (AR), Salvador Loza & Gibrann Morgado (VR), Christopher Manzione & Seth Cluett (VR), Will Pappenheimer & Zachary Brady (AR), Rachel Rossin (VR), Jakob Kudsk Steensen (VR) ve Deniz Tortum (VR) yer alıyor.

Yeni Gerçeklikler, Alt Sanat Mekanı ve bomontiada avlusunun coğrafi konumuna özel tasarlanmış (geo-located) artırılmış gerçeklik çalışmalarından, izleyicilerin vücut hareketlerine duyarlı sanal gerçeklik çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeyi barındırır. John Craig Freeman’ın Bomonti ve AR’si gibi işlerin çoğu sergi için özel olarak hazırlanmış veya değiştirilmiştir.

New York merkezli “Moving Image – Çevreleyen (Immersive) Medya”, Moving Image Sanat Fuarı’nın yeni ve kâr amacı gütmeyen bir koludur. 2011’de Murat Orozobekov ve Edward Winkleman’ın ortaklığında kurulan Moving Image Sanat Fuarı, canlı ve heyecanlı bir fuar atmosferinde hareketli görüntü çalışmalarının anlaşılması ve takdir edilmesini sağlamak için tasarlandı. Detaylı bilgi için: www.moving-image.info

Alt Sanat Mekanı, görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren disiplinler ötesi bir sanat mekânıdır. Yeniden işlevlendirilerek bomontiada’ya dönüştürülen tarihi bira fabrikasının alt katında yer alan Alt, Türkiye ve yeryüzünde değişmekte olan koşullara karşılık veren yeni sanatsal ifadelere yer verir, paylaşımcı ve katılımcı bir kültürel platform oluşturmayı amaçlar. Detaylı bilgi için: altbomonti.org

Sergi açılışı: 22 Eylül 2016, Perşembe, 18:00-20:00
Sergi tarihleri: 23, 24, 25 Eylül 2016
Ziyaret saatleri: Cuma ve Cumartesi, 13:00-21.00; Pazar 11:00-19.00

Alt Sanat Mekanı
bomontiada
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası
Birahane Sokak No: 1 Bomonti