Haberi okuyan kimsenin göremeyeceği film projesi: 100 Years
Kendinizi klonlatmayı ya da dondurmayı düşünüyorsanız şimdi tam zamanı. Zira, sinemanın dahi çocuğu olarak adlandırılan Robert Rodriguez ve usta oyuncu John Malkovich, birlikte oldukça sıra dışı bir işe imza attılar. Malkovich’in senaryosunu yazdığı film ‘100 Years’ ne 2016 sonbaharında ne de 2018 yazında vizyona girecek. Duymaya alıştığımız ‘coming soon’ (pek yakında) ibaresi bu filme hiç uygun değil. Çünkü film, 2115 yılında vizyona girecek. Hatta filmin sosyal medya mottosu da bunu anlatıyor: #notcomingsoon (pek yakında değil).

100-years-g

Doğmamış bir nesil için çekilen film / Yaşayan kimsenin göremeyeceği film!

18 Kasım 2115 tarihinde vizyona girecek filmin tek kopyası şu anda Hollywood’daki 200 yıllık Fransız güvenlik şirketi Fichet-Bauche ofisinin kasasında duruyor. Kurşun geçirmez cam ve en yeni teknolojilerle donatılmış bir sayaçtan oluşan kasa; uluslararası turnesine 11 Aralık’ta çıkıyor. İlk durağı Hong Kong olan kasa 2115 yılına kadar Fransa Cognac’taki House of Louis XIII’de beklemeye koyulacak ve sayaç sıfırlanınca otomatik olarak açılacak.

100-years-g1

Onlar tadamadı bizler de izleyemeyeceğiz…
Peki neden 100 yıl? John Malkovich’in dünyayı 100 yıl sonra nasıl gördüğünü ve bakış açısını anlatan bu filmin ilham kaynağı, 100 yıl Tierçons adı verilen nadide fıçılarda yıllandırılan Remy Martin Louis XIII Konyak

100-years-g2

Dünyanın en ünlü konyak üreticisi Remy Martin’in Global Direktörü Ludovic du Plessis, her bir Louis XIII şişesinin içime hazır gelmesinin yüz yıl aldığını belirtiyor. Tarihi 1874’e dayanan Louis XIII; Master Cellar’ın özenle seçtiği, yaşam suyu anlamına gelen çeşit 1,200 eaux-de-vie‘nin harmanlanıp, Tierçons adı verilen fıçılarda 100 yıl bekletiliyor. Yani aslında bu nadide ürünün hiç bir Damıtıcısı kendi yaptığı içkinin tadını bilemiyor. Louis XIII Cognac adını 1620’lerde tahtta olan Fransa Kralı’ndan alıyor. Louis XIII şişesinin hikayesi de, ürünün hikayesi kadar ilginç. Şişe formunun ilhamını 1569’daki Jarnac Meydan Savaşı’nda, meydanda bulunan bir şarap sürahisinden alıyor. Paul Emile Rémy Martin metal matarayı 1850’de satın alıyor ve en eski eaux-de-vie’sini bu matarada saklamaya karar veriyor. Bu sürahi daha sonra Louis XIII gibi özel bir ürünün şişesine ilham veriyor.

Bu ilginç filmin tanıtım filmi için: https://www.youtube.com/watch?v=NqMKrFFvR00