Walt Disney’in en ünlü karakter tasarımı; The Walt Disney Company’nin marka temsilcisi; neşeli, iyimser ve dost canlısı tavırlarıyla dünya çapında her yaştan hayranına ilham veren ve bir kültür ikonu haline gelen Mickey’nin 90. yıl dönümü bu yıl…

“Steamboat Willie” filmiyle beyazperdede ilk kez seyirciyle buluştuğu 18 Kasım 1928’den bugüne uzanan ve hayranlarının kalbinde Mickey’i “Gerçek Bir Efsane” haline getiren bu yolculuğun 90. yıl dönümü dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de rengarenk aktivitelerle kutlanıyor.

Türkiye’deki yolculuğuna 1930’lu yıllarda “Miki Maus” adlı çizgi romanlarla başlayan Mickey, o tarihten günümüze yayıncılık tarafındaki birbirinden renkli hikâye kitapları, bilmece-bulmacalar, yapboz setleri gibi ürünleri; Disney Channel ve Disney Junior’un yanı sıra ulusal kanallarda yayınlanan eğlenceli televizyon içerikleri; çok sayıda farklı kategoride ve perakende noktasında satışları bulunan lisanslı ürünleri ve topluma değer katan sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere pek çok temas noktası üzerinden Türkiye’deki hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Walt Disney Animation Stüdyoları’nın kıdemli Yönetmen, Tasarımcı ve Animasyon sanatçısı Eric Goldberg, Kasım ayında Brand Week İstanbul’a konuşmacı olarak katıldı. Goldberg, 90 yıldır her dem genç kalan Mickey’nin bir kutlaması niteliğindeki konuşmasında, Mickey’nin “Steamboat Willie” ile ilk ortaya çıkışından bugüne varan tarihçesinden, şimdiye kadar üstlendiği rollerden, nasıl bu kadar uzun süredir güncelliğini korumayı başarabildiğinden ve her yaştan hayranı için neden bu kadar popüler, ilgi çekici ve sevilen bir karakter olduğundan bahsetti. Goldberg sunumda ayrıca, kendisinin 2D animasyon yönetmenliğini yaptığı ve Oscar’a aday gösterilen “Get a Horse” (At’la Gel) filmini, kamera arkası klipleriyle birlikte katılımcılarla paylaştı.

Brand Week kapsamında ayrıca bir çizim atölyesi de gerçekleştiren ve Mickey’nin ilk çizimlerinden bugüne evrilen tasarımına çeşitli örnekler veren Eric Goldberg, Mickey’i bugüne taşıyan tarihsel süreçten bahsederek Mickey efsanesi hakkında şunları söyledi:Mickey dört dörtlük tasarlanmış bir animasyon karakteri. Mickey’i Mickey yapan şey aslında O’nun kendine has nitelikleri; her işine oyunculuğunu katabilmesi, sevecenliği, görsel yenilikçiliği, güçlü duruşu… O’nu izlemek çok eğlenceli. Mickey’nin yaratıcılığı, cesareti ve coşkusu hepimizin sahip olmak istediği nitelikler aslında. Tabii bu arada hata da yapabiliyor. Belki de bu yüzden O’nu kendimize yakın buluyor ve çok seviyoruz. Samimi ve sıcak mizacı sayesinde gerçek duygularını anlayabiliyoruz. Mickey’nin zaman içinde evrilen çizgileri de O’nu evrensel kılıyor. Zaman değişiyor, Mickey de değişecek ve şimdi olduğu gibi bundan sonra da temsil ettiği tüm değerleri ve sevimliliği ile her yaştan hayran kitlesinin kalbini kazanmaya devam edecek.

Kutlamalar kapsamında Mickey Kısaları, Mickey ve Çılgın Yarışçılar gibi Mickey’nin maceralarını konu alan en popüler içerikleri, ailelerin güvendiği, çocukların çok sevdiği, uyduda şifresiz yayınlanan Disney Channel’da devam edecek. Doğum günü haftasında ise mevcuttakilere ek olarak sürpriz kulama içerikleri de ekranları karşısında Mickey hayranlarıyla buluşturulacak.

Sene boyunca Disney Türkiye Facebook, Disney Channel Türkiye Facebook ve Disney Channel Türkiye Instagram hesapları aracılığıyla sosyal medyada #Mickey90 etiketiyle yapılan birbirinden eğlenceli paylaşımlara ise geri sayım kapsamında her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu sayede Disney, tüm hayranlarına #Mickey90 etiketini kullanarak, Mickey’nin karakteristik özellikleri ile kendilerine verdiği ilhamı yansıtan orijinal paylaşımlarla kutlamalara dâhil olma fırsatı sunuyor.