50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi İlk Film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu Ödüllerinin sahibi “Mavi Dalga”, geçtiğimiz şubat ayında !F İstanbul’un “Keş!f” bölümünde gösterime girdi. 8 Şubat günü 64. Berlin Film Festivali’nin “GeneratIon” bölümünde yarışan yapım, 7 Mart’ta “Başka Sinema” kapsamında vizyona giriyor. Bu yoğun tempo arasında filmin hem yönetmenleri hem de yazarları olan Zeynep Dadak ve Merve Kayan ile bir araya geldik. Onlar anlattılar, biz aktarıyoruz.

 

mavidalgagal

Image 1 of 3

Filmin Hikâyesi
“Mavi Dalga”nın hikâyesi, büyük şehirden uzak bir tatil kasabasında geçen bir önceki filmimiz “Bu Sahilde”yi yaparken ortaya çıktı. Taşrada büyümenin ikimizde de bıraktığı etkiyle hareketli bir taşra hikâyesi anlatmayı arzuluyorduk. Genç kadınların taşrada nasıl büyüdüğü sorusu doğal olarak buna eklemlendi. Kendi çevremizden bildiğimiz hikâyeler ışığında, bu dönemin gençlerini gözlemlemeye başladık.

Karakter Olarak Balıkesir
Senaryoyu yazarken bir yandan Türkiye’nin batısındaki birçok küçük şehri gezdik. Balıkesir büyük şehirlere yakınlığı dolayısıyla oldukça arada kalmış bir şehir, bir geçit yolu. Genç karakterlerimizin, sürekli başka yerlere gitme hayali kurarken bu yolda olmaları bizim için önemliydi. Balıkesir yeni yapılaşma ve Cumhuriyet mimarisini bir araya getirmesiyle de yakınındaki birçok diğer şehre benziyor ki bu da “Mavi Dalga”nın sadece Balıkesir’de değil, birçok benzer mekânda geçebilecek bir hikâye olmasını sağlıyor.