Dice Kayek’in “Istanbul Contrast” koleksiyonundan seçilen üç parça ile diğer finalistlerin eserleri, 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra’da bulunan Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenecek.

 

Ece ve Ayşe Ege tarafından 1992 yılında Paris’te kurulan Dice Kayek, dünyanın en önemli tasarım müzesi olarak gösterilen Victoria & Albert Müzesi tarafından düzenlenen Jameel Prize’a “Istanbul Contrast” koleksiyonundan “Ayasofya”, “Kubbe” ve “Kaftan” isimli tasarımları ile aday gösterildi.

Ünlü mimar Zaha Hadid’in öncülüğünde, Victoria & Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un jüri başkanlığında düzenlenen ödüle aday gösterilen 270 sanatçı ve tasarımcı arasından finale kalan 10 tasarımcı arasında olan Ece ve Ayşe Ege ile finale kalan tasarımcılar; Faig Ahmed, Nada Debs, Mounir Fatmi, Rahul Jain, Wagas Khan, Laurent Mareschal, Nasser Al Salem, Florie Sainot ve Pascal Zoghbi oldu. İslam sanatlarını güncel bir bağlamda ve yeni bir söylemle yorumlama alanında katkıları, toplumsal geçerlilikleri ve gelecek kuşaklara etkileri doğrultusunda seçilen finalistlerin eserleri, 11 Aralık 2013 – 21 Nisan 2014 tarihleri arasında Londra’da bulunan Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenecek. Sergi, daha sonra dünyanın farklı müzelerinde gösterilecek.

ISTANBUL’74 kreatif danışmanlığında ’74STUDIO tarafından tasarlanan ve hazırlanan  “Istanbul Contrast” Kitabı; sanat, tasarım ve zanaatı bir araya getirerek, Dice Kayek’in İstanbul’unu görsel bir masala dönüştürüyor. Serginin ardından Londra’da gerçekleştirilecek özel bir davetle tanıtımı yapılacak kitap, Victoria & Albert Müzesi’nde satışa sunulacak.

Dice Kayek’in Jameel Prize’a aday gösterilen koleksiyonu “Istanbul Contrast”, İstanbul’un zengin dini ve kültürel çeşitliliğinden ilham alıyor, şehrin İslam sanatı ve mimari mirası ile güncel dinamizmine saygı duruşu niteliği taşıyor. Dice Kayek tasarımlarını, gelenek ile moderni, Doğu ile Batı’yı uyumla harmanlayan İstanbul’un özünde yer alan estetik, kültürel ve sosyal çelişkileri, Osmanlı mimarı ve zanaat geleneğini çağdaş formlarla yorumluyor.