gal

56. Venedik Sanat Biennali’nde Sarkis’in yeni bir eseri yer alacak.


9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Sarkis’in yeni bir eseri yer alacak. Sunumun küratörlüğünü ise Defne Ayas üstlenecek. Sergi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen, uzun süreli mekânda yer alacak.

Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenim gören Sarkis, ilk sergisini 1960 yılında İstanbul Sanat Galerisi’nde açtı. Resimle başladığı sanat hayatına heykelin yanı sıra disiplinler arası enstalasyonlar gibi farklı sanat formları ekleyen sanatçının eserleri birçok sanat merkezi, müze ve galeride sergilendi.

Serginin küratörlüğünü üstlenen Defne Ayas ise şu anda Hollanda’da Witte de With Center for Contemporary Art’ın direktörlüğünü yapıyor. 2005’ten bu yana New York Performa Bienali’nin küratörlüğünü de yürüten Ayas, 2007’de Şangay’da Prens Claus Vakfı işbirliğiyle Arthub Asia Kültür Vakfı’nı kurdu. 2012’de 11. Baltık Uluslararası Sanat Trienali’nin eş-küratörlüğünü yaptı.