Çağdaş Edebiyatımız önemli isimlerinden fantastik kurgu yazarı Sezgin Kaymaz’ın eserlerinde hep hayvan kahramanlarda vardır. Yeni romanı “Kün” de (İLETİŞİM YAYINLARI) yine bir köpeği konuşturuyor. Hem de Konya ağızıyla! 

12

Image 1 of 5

Evinizi kaç hayvan dostunuzla paylaşıyorsunuz?

Beş köpek ve beş kediyle paylaşıyoruz. Biz üç kişiyiz, onlar 10. Bir aradayız, bir aradalar. Hepsi bizden daha insan. Meselâ köpeklerimizden İnci üç tane yavru kedi büyüttü koynunda. Bir tanesini de bir alışveriş merkezinin otoparkında yaralı bulup eve getirdi, gözü gibi bakıp sağalttı. Onlardan neler öğreniyoruz neler. Hayvanlarla bu imrenilesi ilişkiyi nasıl kurdunuz peki? Ailenize katılan ilk üye hangisiydi?

Bizde hiç ilk olmadı. Hayvanların arasında, onların dostluğundan pay alarak büyüdük. Tavşanlarımız, kaplumbağalarımız, kedilerimiz, köpeklerimizle yaşadık hep. Sokakta çaresiz bir hayvan görünce alır eve getirirdik, annelerimiz de bize destek olurdu. Derin iz bırakanlar oldu tabii. Meselâ Lucky. Eve gelen misafirin elini öpüp ona şeker tutan bir doberman düşünün. “Yavrularından birini ver de yiyelim” diye şaka yaptığımız zaman bize üç gün küsen bir köpekti Lucky. O kadar derin iz bıraktı ki hepimizde, kızım eve giren fareyi koruma altına alınca yazdığım romanın hem kahramanı hem de ismi oldu Lucky.