Sanatçı Vahit Tuna, kadın cinayetlerine dikkat çekebilmek amacıyla deneysel güncel sanat eserlerinin sergilendiği Kabataş’taki Yanköşe duvarlarına 2018 yılında öldürülen 440 kadın için 440 çift ayakkabı monte etti.

Kamusal alanda güncel sanat projesi Yanköşe, Vahit Tuna’nın “İsimsiz” adlı çalışmasını ağırlıyor. 440 çift siyah kadın ayakkabısından oluşan “İsimsiz” projesinin çıkış noktası, Türkiye’de sayıları gitgide artan kadın cinayetleri. 2018 yılında Türkiye’de erkekler tarafından çeşitli şekillerde ve sebeplerle öldürülen kadınların sayısına işaret eden ve Yanköşe’nin her iki duvarını da nizami bir şekilde kaplayan 440 çift ayakkabı, bir tür kadınkırım anıtı gibi yükseliyor.

Ölen kişilerin ayakkabılarının evlerinin kapısının önüne bırakılması geleneğine de işaret eden bu çalışma, kadına yönelik şiddetin hafızasını tutarak sokağa taşıyor; kamusal bir tartışma ve bilinçlenme için bir aracı olma görevi üstleniyor.

Sanat üretiminde erk, iktidar, iktidarla hesaplaşma ve ona göre pozisyon alma konularına odaklanan Tuna, bugün her üç kadından birinin fiziksel ya da cinsel şiddet mağduru olduğu bir dünyada şiddetin, özellikle de bu coğrafyaya ait şiddet olgusunun temellerine bakıyor.

Kendisini yürekten tebrik ediyoruz!