Karaköy’de açılan Boşnjak Börek & Pita, gerçek boşnak böreğinin nasıl yapılması gerektiğini gösteriyor.

bosnak-2

 

Karaköy’deki dar Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’a girdiğinizde, birkaç adım ileride karşınıza dekorasyonu Karaköy’deki hiçbir mekâna benzemeyen bir yer çıkıyor. Öyle ki, sokağa girdiğinizde Boşnjak Börek & Pita’yı kaçırmak mümkün değil. Sokakların üstünü kaplayan asmalar altında, ağaç kütüklerinden yapılmış masa ve sandalyeleriyle Boşnjak’ı görünce, mistik bir ormana dalmış gibi hissediyorsunuz. Eski Komodor Pizza’nın yerinde açılan mekânın tavanını kavanozlardan yapılmış avizeler süslüyor. Bu avizeler ormanın derinliklerine saklanmış peri ışıklarını andırıyor. Karaköy’deki hip ve salaş mekânlar arasında böyle bir manzaraya rastlamak aslında size pek şaşırtıcı gelmeyebilir ama böyle bir muhitte börekçi bulmak hayli şaşırtıcı. İçeride veya sokaktaki masalara oturduğunuzda kulağınızda Boşnakça olduğunu düşündüğümüz pop şarkıları çınlıyor (biz gittiğimizde We Will Rock You cover’ı çalıyordu), duvarları ise eski siyah-beyaz Saraybosna fotoğrafları süslüyor.
Tarifleri ve kullanılan malzemeleri Bosna ve Karadağ’a uzanan Boşnak mantısı, peynirli ve ıspanaklı börek ile su böreğini anımsatan düğün böreği, Boşnjak Börek & Pita’nın başrolünde. Kahvaltıda verilen tüm yiyecekler ve kullanılan malzemeler Boşnjak’ın sahiplerinin memleketinden geliyor. Henüz açılalı bir ay olan mekân, aslında Etiler’deki ünlü Boşnjak Mutfak’ın yeni şubesi. Zaten Börek & Pita’nın hemen arkasındaki dükkânda Etiler Boşnjak’ın Karaköy şubesi bulunuyor.
Boşnjak Börek & Pita tasarlanırken, Etiler ve Karaköy şubeleri arasında lezzet farkı olmasın istenmiş. Bu yüzden Karaköy’de sunulan tüm yemekler, Etiler’deki şefler tarafından hazırlanıp buraya getiriliyor. Aslında durum biraz daha farklı: Bu börekler işletme sahipleri ve işletmecilerin annelerinin, teyzelerinin ellerinden çıkıyor. Yani mekânın işletmecisi Hidayet Bey’in evde yediği anne böreklerinin aynısını siz de yeme şansı elde ediyorsunuz. Anladığımız kadarıyla buraya bir kez gelen, ikincide yanına arkadaşlarını da alarak geliyor. Veya Karaköy’deki eğlence mekânlarından çıkarken, “Eve gitmeden bir börek yiyelim” diyerek içeri giriyorlar.
Böreklerin büyüsü, yapılışlarında saklı. Malzeme bol, hamur özenle açılıyor. Böreklere ek olarak “ayvar” denen közlenmiş biber ve domatesle yapılan başlangıç da ilgi çekici. Aynı şekilde Bosna’ya özgü acı sarı biber turşusuyla yapılan kaymak ve peynirli meze de fazlasıyla lezzetli. Kahvaltıda karşımıza çıkan yöresel kuru etlerin bizim pastırmanın lezzetiyle kolaylıkla kapışabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca kullanılan kaymak ve peynir de ıspanaklı böreğe yumuşacık bir lezzet katıyor. İnsanlar buraya kahvaltının methini duyarak geliyor ama ona ek olarak yine elde hazırladıkları trileçe, Boşnak baklavası, hacı makule ve Boşnak kurabiyesi gibi tatlılar da iddialı.

1 2