Genç yeteneklerden Nilüfer Üstüner, bizim için kendi İstanbul’unu çizdi. Kendisini en çok Beyoğlu’na ait hisseden Üstüner, bu tarihi mekânda eski evlere bakıp eski yaşamları hayal etmeyi sevdiğini söylüyor ve İstanbul’un, güzelleştirmek adına çirkinleştirildiğini de ekliyor.

ustunerinistanbulu1

İstanbul’un nereleri sizin mekânınız?

Aslında İstanbul’un her yeri benim mekânım. Merkeze uzak oturduğumdan günüm yollarda geçiyor, şehrin her yerinde bir durağım var.

 Kendinizi en iyi ve ait hissettiğiniz yerler neresi ve neden?

Kendimi ait hissettiğim yerlerden biri Beyoğlu, belki orada doğduğumdan, bilmiyorum. Orada sokaklarda gezip eski evlere bakıp eski yaşamı hayal ediyorum, bundan büyük bir keyif alıyorum. Bunun dışında yaşadığım yer olan Yeşilköy ve Florya var. Orada büyüdüm ve kendimi genellikle inzivaya çekilmiş gibi hissediyorum.

 Şehre nereden bakıyorsunuz?

Her an her yerde olduğumdan, her yerde gözüm var. O yüzden aynı anda birden fazla yerden bakabildiğimi düşünüyorum.

 İstanbul sizin için nasıl bir şehir ve siz bu şehri nasıl, kiminle yaşıyorsunuz?

İstanbul benim için ev. Başka bir şehirde yaşamak istemem. Kaldı ki İsviçre’de ve Avusturya’da da yaşadım. Yine de İstanbul’dan başka bir yer istemem. Gece 12’de çalar saat satın alabildiğin, her yeri ışıl ışıl canlı bir şehir. Gece mutlaka bir sürü insan bir yere yetişmeye çalışıyordur. Fakat ben şu anda evimin üstünde bir takım yaratıklar varmış gibi görüyorum. Güzelleştirme adına, İstanbul’u daha da çirkinleştiriyorlar. En ilginç olanı da İstanbul’un reklâmı yapılırken bu çirkinliklerin bir tanesi bile ortada yok. Sanki oda toplarken, döküntüleri kapı arkasına atıyormuş gibi. Bu şehirde tek başımayım; kendi dünyamda, kafamın içinde yaşıyorum.

 İstanbul’da sevdikleriniz ve sevmedikleriniz?

Kesinlikle sabah trafiğini ve kalabalığını sevmiyorum. Sevdiğim şeyler saymakla bitmez ama eski sokakları ve insanları ayrı bir seviyorum. Bir de Gülhane Parkı’nda bahar zamanı hafif bir rüzgâr olur, ağaçların yaprak sesleri çok güzeldir.

 

 NİLÜFER ÜSTÜNER KİMDİR? Nilüfer Üstüner, 1990 yılında Beyoğlu’nda doğdu. Liseyi özel Saint-Benoit Fransız Lisesi’nde bitirdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne 2009 yılında girdi ve hâlâ orada eğitim alıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde AUZEF Tarih Bölümü’nü okuyor. Üstüner bir dönem Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde değişim öğrencisi olarak da bulunmuş. Yurt dışındaki dergi ve festivallerde işleri basılmış, aynı zamanda sergilenmiş. Kendisi halen İstanbul’da yaşıyor.