Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 16.’sı başladı!

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin 16.’sı Fransız Kültür Merkezi’nde yapılan Gala ile başladı. İstanbul’dan Trabzon, İzmir, Antalya, Bodrum, Mersin, Adana, Diyarbakır dahil olmak üzere 8 şehirde kadınlarla buluşacak olan festival 10 Mayıs’ta Filmmor’un ardından, Uçan Süpürge ile devam edecek. 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde izleyiciler kadın yönetmenlerin kadın filmlerinden öte, sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadınların, 21. yüzyılın ustalarının sinemayla dansını izleme olanağı bulacak. Türkiye ve dünyadan 48 filmle birlikte söyleşiler, atölyeler, toplu gösterimlerle dolu dolu bir program sunacak festival bu yıl: “Ne Söz Biter, Ne Yol, Ne de Düş” dedi.

16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, kadınlar, 8 şehirde, yeryüzünde konuşulan yüzlerce dilde, yüzlerce yönetmenden 48 film izlemenin yanı sıra; sözlerini, yollarını, düşlerini, masallarını, şiirlerini, öykülerini, şarkılarını, umutlarını, dirençlerini, deneyimlerini ve üretimlerini paylaşma imkanı bulacak.

‘KADINLARIN SİNEMASI, KADINLARIN FESTİVALİ’

Filmmor Kadın Kooperatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Antalya Kadın Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Kadın Emeği Kolektifi Derneği, Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği ve Adana Kadın Platformu dayanışması ile 16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali 8 şehirde 2 ay boyunca tüm gösterimler ve etkinliklerini bu yıl da ücretsiz olarak kadınlarla buluşturacak.

Programı, katılımcıları, etkinlikleri ve film atölyeleri her yıl merakla beklenen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 16. yılında da kadınlarla buluşmak için gün sayıyor. Festival şehirler ve tarihleri;

İstanbul, 10-17 Mart;

Antalya, 23-25 Mart;

İzmir, 30 Mart-1 Nisan;

Trabzon, 6-8 Nisan;

Bodrum 13-15 Nisan,

Mersin 20-22 Nisan,

Adana 27-29 Nisan,

Diyarbakır, 4-6 Mayıs.

Filmmor’un ardından, Festival Baharı; Uçan Süpürge ile 17 Mayıs’a kadar sürecek.