9 Tasarım Ekibinin Yerleştirmeleri Beşiktaş Çiçek Festivali’nde

Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali, 6-15 Mayıs tarihlerinde Beşiktaş ilçesinin kamusal alanlarında gerçekleşiyor. “Seyir”, “Özgür Alan”, “Barışmak”, “İnsan” ve “Paylaşmak” temalı projelere ev sahipliği yapacak festivale, SO? ekibinin davet ettiği sekiz tasarım grubu , kamusal alanların çeşitli yaratıcı biçimlerde kullanılmasını sağlayan yerleştirmeleriyle katılacak.

Küratoryal ekip projeyi şöyle anlatıyor:

Gün içerisinde çoğu zaman yanlarından hızla geçip farkına varmadığımız, ağız birliği etmişçesine yokluklarından ya da azlıklarından şikayet ettiğimiz, irili ufaklı onlarca park, bahçe ya da meydan… Davet ettiğimiz sekiz ekiple beraber, Beşiktaş’ın farklı yerlerindeki bu kamusal alanlara yerleştirdiğimiz projelerden bazıları bulundukları yerlere dair hikayeleri açığa çıkarırken, bazıları da yenilerine yer açıyor. Bir manolyanın kokusu, alışılmadık bir oyun alanı, bir ağaçla baş başa kalmak, yaprakların damarları ve onlara uzun uzun bakabilmek, kuşlar için tasarlanmış bir bahçe… Çoğu çok küçük ölçekli, fakat bir araya geldiklerinde sesi gür çıkabilecek işler. Bu işlerin bizim için en heyecan verici yanı, her birinin kendi hikayesi olmasının yanı sıra, bu hikayelerin bir araya gelmesi ile oluşan metnin içerdiği, kamusal alanda bitkileri tasarımın edilgen öznesi olmaktan kurtarma, onları da birer anlatıcıya dönüştürme çabası.

Umarız bu tasarımlar, birbiri ile ilişkisi yok olmaya yüz tutan, kutuplaştırılan ve ayrıştırılan dünyaların arasında; parkların, bahçelerin, meydanların, kısacası kamusal alanların bir araya getirme gücünü yeniden hatırlatıp, beraber yaşamaya dair bir umut yaratabilirler.

1 2 3 4 5