Karaköy, Moda ve Sıraselviler’de yeni açılan üç kahve dükkânı ile lezzet yolculuğumuz devam ediyor.

24377946_e-n6glTOmKUxkkL8yI-xGvD5U6F2jNbvM8mFmUVgHfE

Dur durak bilmeden açılan üçüncü dalga kahvecilerin İstanbul kuşatması devam ediyor. Ayrıca artık son dönemlerin en gözde semtleri Karaköy ve Moda’yla da yetinmeyip, yavaş yavaş yıldızı parlayan semtlere doğru da kaymaya başlıyorlar. Örneğin Kurtuluş’ta açılan Fill Coffee Shop zaten kebapçısı, dondurmacısı, pastaneleri ve meze evleriyle küçük bir gastronomi merkezi olan bu semtin az sayıdaki üçüncü dalga kahvecisinden biri. Fill Coffee Shop’ta aradığınız birçok klasik kahve çeşidi mevcut. Espresso, macchiato, Americano, latte gibi klasik kahvelerin fiyatları en fazla 8 TL. Yaz sıcakları için çok lezzetli ve yumuşak içimli Iced Latte (7 TL) de yapıyorlar. Kahvelerin lezzeti de gayet iyi. Kahvenin yanında dilerseniz kendilerinin hazırladığı sandviçlerden, kurabiye ve keklerden de alabiliyorsunuz.
(Instagram: @fillcoffeeshop)

Moda’ya dönersek, geçen aylarda açılan FatCat dikkatimizi çekiyor. Mekânın sahibi uzun süredir bu semtte yaşadığı için, bölgenin nabzını tutma konusunda başarılı görünüyor. Pour over demleme tekniğiyle hazırlanan Chemex, V60 ve Aeropress gibi kahvelerde; bol çeşitlilik adına Kenya, Etiyopya ve daha birçok ülkeden gelen kahve çekirdekleri kullanılıyor. Ayrıca mekânda kahve yanında iyi giden yiyecekler de bulunuyor. Özellikle İtalyanlar’ın yılbaşı tatlısı olarak hazırladıkları Chocolate Nemesis, kahve keyfi yaparken yanına mutlaka söylemeniz gereken bir lezzet. FatCat’te kahvaltı için özenle hazırlanan bir kahvaltı tabağı da var. Kahve fiyatları 7,5 ile 11 TL arasında değişiyor.
(Instagram: @fatcatmoda)

Bir sonraki durağımız ise Sıraselviler üzerinden Etiyopya! Beyoğlu’nda, Alman Hastanesi’nin karşı sokağında açılan Bunna Espresso Bar, Afrika’ya şapka çıkartan dükkân tasarımı ve lezzetli kahveleriyle son dönemlerin en renkli mekânlarından biri. Duvarlardan vitrin tasarımına, her köşede Afrika ve Etiyopya desenleri göze çarpıyor. Hatta eğer Bunna’nın Instagram hesabına bir göz atarsanız, dekorasyonun aşamalarını ve duvarların boyandığı anların hikâyelerini de görebiliyorsunuz. Çalan müzikler de elbette afro funk ve reggae arasında değişiyor. Yolunuz düşerse, özellikle Etiyopya’dan gelen kahveleri denemenizde, espresso ve cortado’ya da şans vermenizde fayda var.
(Instagram: @bunnaespresso)