Hüseyin Özer’in Londra’yı fetheden mekânı Sofra London sonunda Karaköy’de.

sofra-london-g1

dünyaya tanıtan, Michelin Guide tarafından tavsiye edilen dünyanın ilk ve tek Türk restoranının Sofra London olduğunu biliyor muyudunuz? Restoranın şefi ve sahibi Hüseyin Özer’in bu başarısı okullarda gençlere ders olarak okutulacak cinsten. Kendisinin hayat öyküsünü bu satırlara sığdırmak epey zor ama yine de özetlemek gerekirse şöyle anlatalım: Okuma yazmayı duvarlara kazıyarak öğrenen ve çakmak doldurarak para kazanan biri Özer. Biriktirdiği para ile İstanbul’a gelen ve ardından 20 yaşındayken Londra’nın yolunu tutan Özer, burada bir dönerci dükkânında çalışmaya başlıyor. Sonrasında biriktirdiği parayla o dönerciyi satın alıyor ve bunu bir kafe zincirine dönüştürüyor. Daha sonra bu zinciri satmak zorunda kalınca asıl kahraman doğuyor: Sofra London. Londra’daki restoranın misafirleri arasında kimler yok ki! Kraliyet ailesinin üyeleri, Londra’nın sayılı simaları restoranın müşteri portföyünde yer alıyor. Güzel haberse Londra’da bir buluşma noktası haline gelen Sofra London’ın artık Karaköy’de de olması.
Türk ve Osmanlı mutfağından çok özel tatların buluştuğu mekânın menüsünde zengin meze çeşitleri, balık ve deniz mahsulleri, etli Türk yemekleri ve Sofra usulü hazırlanmış tatlı alternatifleri yer alıyor. 1.200 metrekarelik alan üzerine kurulan Sofra London’ın Karaköy’deki şubesi, kapalı salonu, kış bahçesi, barı ve toplantılar için kullanılabilecek özel salonu ile misafirlerine hizmet veriyor.
Yani Sofra London’ı sadece bir şeyler yemek için değil, bir kadeh içki içmek için de tercih edebilirsiniz. Dekorasyonu hayli ağır ama lüks bir restoranda olduğunuzu iliklerinize kadar hissettiriyor. Studio Proline’dan Şafak Aliçavuşoğlu tarafından tasarlanan restoran, Entertainit by Brandit Group ortaklarından Murat Tokuz’un müzikleri eşliğinde misafirlerine keyifli dakikalar yaşatacağa benziyor.
Özetle dünya standartlarında bir restoran olan Sofra London’ı özel günlerinizde muhakkak tercih etmelisiniz. Mekândan içeri adım attığınız anda bir Türk’ün nasıl olup da yeme-içme sektöründe söz sahibi biri olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

1 2