Gökalp Özdikicioğlu’nun Anlatımıyla Boğaz’ın İncileri Yalıların, Sarayların Bilinmeyen Aşk Hikâyeleri Hazla, Sazla, Mecazla, Meyhane Menüsü İle Şenlenen Boğaz Turu’nda…
Boğaziçi’nde çok yetkin tarihçi ve rehberler tekne ile turlar düzenliyorlar, bunun yanı sıra şarkılı-türkülü eğlenceler de yapılıyor. Biz her ikisini birleştiren, daha önce yapılmamış özgün bir proje yapmaya çalıştık, adı “Boğaz kıyılarınca, hazla sazla mecazla, yakası açılmadık öyküler ve şarkılar”.  Bu uzun isimden de anlaşılacağı gibi hafta sonu saat 17:00 ile 21:00 arasında herkesin manzarayı ve yalıları hem gündüz gözüyle hem de ay ışığında görebileceği bir zaman diliminde her iki kıyı boyunca seyrediyoruz. Bu meyanda benim anlattığım saraylar ve yalılar hakkında az bilinen hikâyeleri müzikle tamamlıyoruz; Boğaz semtleri hakkındaki Türk Sanat Müziği şarkılarını hanendemiz canlı olarak taş plaklardan kopup gelen sesiyle icra ederken, sazendelerimiz kanun ve çello ile eşlik ediyor, ben de udumla tamamlıyorum.

Yemeğe gelince; tekne mutfağı küçük ve olanakları kısıtlı olduğu için İstanbul’un en revaçta şarküteri, mezeci ve kasabından gelen ürünleri harmanlayarak klasik bir meyhane menüsünü özgün kaçamaklarla sunuyoruz. İlk turumuz 28 Nisan Cumartesi günü başlıyor. Ve her hafta sonu devam edecek.

 

www.triparte.com

Turumuza katılmak istediğiniz takdirde, 0212 251 12 00 no’lu telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.