Türkiye’ye geldiği günden bu yana başından kalkamadığımız Netflix’i en iyi bize kim anlatabilir diye düşündük ve bir Netflix temsilcisiyle çok özel bir söyleşiye imza atıp, en çok merak edilenleri sorduk.

marcos

 

Türkiye’de çok sayıda korsan ve ücretsiz dizi ve film izleme siteleri var. Sizce Netflix, bu site kirliliği arasında nasıl barınacak? Neden insanlar size yönelmeli?
Korsanlığın, insanların izlemek istedikleri yapımlara kolay ulaşamadıkları veya ulaştıklarında da yüksek ücretler ödemek zorunda kaldıkları için yaşadıkları hayal kırıklığından beslendiğine inanıyoruz. Bizim işimiz; kolay ulaşılabilir olarak, uygun fiyatlı ve en iyi kalitede hizmet sunarak, insanları korsan sitelere değil, Netflix’e yönlendirmek. Netfliz Türkiye’nin abonelik fiyatları aylık en düşük 15. 99 TL’den başlıyor ve SD, HD veya 4K formatlarından hangisini istediğinize veya kaç farklı ekran ve cihazda izlemek istediğinize göre artış gösteriyor. Her şekilde, bir aylık abonelik, tek bir sinema biletinden çok daha ucuza mal oluyor. Yasal olmayan internet sitelerinden çok daha rahat kullanımlı ve kaliteli olduğunun farkına vardıklarında, izleyicilerin doğal olarak Netflix’e yöneleceğini düşünüyoruz.

İleride Netflix Türkiye’nin orijinal bir film ya da dizi projesi olacak mı?
Orijinal program girişimimiz giderek büyüyor ve her zaman en iyi hikâyelerin peşinde koşuyoruz. En iyi hikâye anlatıcıları bulmaya çalışıyoruz ve bu sebeple onları bulabileceğimiz her ülkeyi değerlendirmeyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Dünyanın dört bir yanında yaşayan, harika hikâyeleri ve onları anlatmak için vizyonu olan tutkulu yaratıcılarla çalışmak istiyoruz. Ve bu tür hikâyelerin, herhangi bir yerde karşımıza çıkabileceği gerçeğini de göz ardı etmiyoruz. Türkiye’de çok iyi öykücüler olduğunun ve ülkenin de çok sağlam bir televizyon ve eğlence endüstrisi olduğunun farkındayız.

ABD kataloğuyla karşılaştırıldığında, bizden çok daha zengin bir içeriği olduğunu görüyoruz. İleriki aylarda Netflix Türkiye’de daha fazla içerik görecek miyiz?
Türkiye kataloğu şu anda geniş bir seçki sunuyor aslında; Netflix Original serileri, belgeseller ve filmler var. Neredeyse her gün, bu seçkiyi genişletmeye devam edeceğiz. Orijinal yapımlardan lisanslı yapımlara, sürekli Netflix Türkiye’de yeni yapımlarla karşılaşacaksınız. Hatta kataloğumuzu önümüzdeki bir yıl içerisinde ikiye katlamayı bekliyoruz.
Netflix kataloğu, pazardan pazara farklılık gösteriyor ve bir ülkenin yerel zevklerine ve tercihlerine göre, ayrıca programların o bölgede yayıma uygun olup olmadığına göre değişiyor. En uygun program karmasını sunmaya çalışıyoruz. ABD, İngiltere veya Almanya kataloglarında bulunan çoğu yapımın Türk üyelerimizin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüzden, bu pazarların kataloğundan pek çok programı Türkiye’de de izlenime sunuyoruz.
2017’de içerik bütçemizi genişleteceğiz (yaklaşık 6 Milyar Dolar). Şu anda orijinal içerik stratejimizin dördüncü yılındayız ve kat ettiğimiz ilerlemeden de oldukça memnunuz. Bu yıl 600 olan orijinal yapım saati toplamımızı, önümüzdeki yıl bin saate çıkarmayı hedefliyoruz. Global çapta daha fazla ülkeye ulaştığımızda ve bünyemize daha fazla lisanslı yapım kattığımızda, Netflix’te çok daha fazla farklı yapım göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Resmi lansman Eylül’de yapılmasına rağmen, Netflix aslında Ocak ayından bu yana Türkiye’de yayında. Hatta ilk günden bu yana bazı dizi ve filmler için Türkçe altyazı seçeneği de sunuyordu. Fakat lansman günü tüm dizi ve filmlerin Türkçe altyazı veya dublajla güncellenmesi, hatta var olan altyazıların çok daha kaliteli bir hale gelmesi çok etkileyiciydi. Belli ki bir süredir üzerinde çalışıyordunuz.
Evet, geçtiğimiz Ocak ayında servisimizi aynı anda 130 yeni ülkede hizmete sunduk ve şu anda 190’dan fazla pazarda yayın yapıyoruz. Globalleşme girişimizin bir parçası olarak, yerelleştirmeye büyük önem veriyoruz çünkü yerel tatlara hitap edebilmek için, izleyicilerimizle kendi dillerinde, onların espri anlayışına uygun olarak iletişim kurmak zorundayız. İşte bu sebeple Türkiye’de tamamen Türkçe bir arayüzle ve neredeyse tamamen yerelleştirilmiş dublaj ve altyazı seçenekleriyle sizlerle buluşmayı tercih ettik.