Taşköprü Sarımsağı Metro’yla Dünya Mutfaklarında
Yerel değerlere sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere aktarmak amacıyla birçok projeye imza atan Metro Toptancı Market, Taşköprü’nün yerel ve özgün lezzeti sarımsağı dünyaya taşıyor.
Taşköprülü çiftçiler Metro’nun Reis Gıda işbirliği ile gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarıyla GLOBALG.A.P sertifikasına sahip oldu. Bu sayede, yörede yaşayan çiftçilerin yetiştirdiği Taşköprü sarımsağı artık dünya profesyonellerinin mutfağında!
Dünyada 50. yılını kutlayan, Türkiye’de ise 25. yılını kutlamaya hazırlanan Metro Toptancı Market yerel değerlere ve coğrafi işaretli ürünlere sahip çıkmaya devam ediyor. Metro uluslararası standartlara uygun ürün yetiştirenleri GLOBALG.A.P. sertifikası sahibi yapıyor, yerel ürünler için ihracat kapılarını açıyor.
Metro, Taşköprü’de sunduğu eğitim ve danışmanlık hizmetinin sonunda yörede yaşayan çiftçilerin, dünya ticaretine girişin anahtarı sayılan GLOBALG.A.P. sertifikasını almalarını sağladı. Böylelikle GLOBALG.A.P. sertifikalı çiftçilerin ürettiği Taşköprü sarımsağı dünya pazarıyla buluşma fırsatını yakaladı. Metro, bu konuda yerel üreticilerle yaptıkları çalışmaları paylaşmak amacıyla Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeydi.
Metro Taşköprü sarımsağından Finike portakalına, Zile pekmezinden Ortaca limonuna kadar pek çok coğrafi işaretli ürünü ülke ve dünya çapında tanıtmaya devam ediyor. Bölgeye yapılan gezi kapsamında önemli yerel değerlerimizden coğrafi işarete sahip Taşköprü sarımsağının topraktan başlayıp dünya raflarına uzanan hikâyesi aktarıldı.