Koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu hobisini dönüştürüyor ve ortağı olduğu sanat kuruluşu Spot Contemporary Art Projects ile bilinçli koleksiyoner ve sanatseverler yetiştiriyor. 

 

koleksiyonergal2

Image 1 of 3

Tansa Mermerci Ekşioğlu

Genç koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu sanat koleksiyonu için cinsiyet, kentsel dönüşüm, politik mizah ve ruhsal gelişim temalı işler üreten sanatçılardan alım yapıyor. Koleksiyonundaki sanat eserleriyle yaşıyor, onlara bakmaktan zevk alıyor. Ekşioğlu kendi koleksiyonunu yaratırken, kurucusu olduğu Spot Contemporary Art Project’ten elde edilen gelirlerin bir kısmıyla güncel sanatın üretimine de katkıda bulunduklarını söylüyor:

SANATIN İÇİNDE BÜYÜDÜM
“Annem de, babam da koleksiyonerdir. Koleksiyonlarındaki parçaları özenle seçer ve en iyi şekilde muhafaza ederlerdi. Onların sanatseverliğinden etkilendiğimi söyleyebilirim. Sanatseverliğin bir birikim ve kültür meselesi olduğunu zamanla anladım. Spot’un kurucu ortağı olmamda da bu birikimi kendimde yaratma arzusu etkin rol oynadı.”
Ekşioğlu koleksiyonunda da belli temaları ele almaya özen gösteriyor: “Cinsiyet, kentsel dönüşüm, politik mizah ve ruhsal gelişim üstüne yoğunlaştım. Bu temalarda iş üreten sanatçılardan alım yapıyorum. Genelde kendi akranlarımın işlerine odaklanıyorum.”
Peki, Ekşioğlu’nun odaklandığı isimler kimler? Soruyu sormamızla birlikte hayli geniş bir listeyle karşılıyoruz. “Nilbar Güreş, Leyla Gediz, Necla Rüzgâr, Burak Delier, Ayşe Erkmen, Halil Altındere, Tayfun Serttaş, Selim Birsel, Nancy Atakan, Volkan Aslan, Cengiz Tekin, Şener Özmen, Emre Hüner, Cengiz Çekil, Gülsün Karamustafa, Osman Bozkurt, Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin takip ettiğim sanatçılardan. Genç koleksiyonerin yakından takip ettiği yabancı isimler arasında ise Valie Export, Cao Fei, Goshka Macuga, Attila Csörgö, Melik Ohanian, Sophie Calle, Mark Dion, Basim Madgy, Taryn Simon, Haris Epaminonda, İman İssa, Walid Raad ve Shirana Shahbazi bulunuyor.